Titan'ın tepesinde dev bulut

Titan'ın tepesinde dev bulut.50296
  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Cassini uzay aracı, Satürn'ün uydusu Titan'ın kuzey kutbunda ABD'nin yarısı büyüklüğünde dev bir bulutu görüntüledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NASA'nın Satürn ve uydularının gizemini çözmek üzere uzaya gönderdiği Cassini'nin görüntülediği dev bulutun, yine Cassini tarafından geçen yıl keşfedilen gölleri dolduran malzemenin sorumlusu olabileceği düşünülüyor.

Kışın gölgesinin kapadığı dev bulut, Titan'ın kıştan bahara girmesiyle görüş sahasına girerken, 60 derece kuzey enleminden aşağıya doğru uzayan 2 bin 400 km çapındaki dev bulut, Titan'ın tüm kuzey kutbunu kapatıyor.

Cassini ekibi geçen yıl, Titan'ın kuzey kutbundaki göllerin kısmen dolu ve bazılarının buharlaşmış gibi göründüğünü ve metandan oluşan bu dev bulutun meydana gelmesine yol açmış olabileceğini keşfetmişti.

Bu son bulgular, metan yağmurunun gölleri oluşturduğunu ve buharlaşmasının bulutları meydana getirdiği görüşünü güçlendiriyor.

Bu metan döngüsünü Dünya'nın hidrolojik döngüsüyle karşılaştıran bilim adamları buna "metanolojik döngü" adını veriyor. Yer gözlemlerine göre, Titan'ın bulut sistemi mevsimlerle gelip gidiyor.

Titan'da bir mevsim yaklaşık 7 Dünya yılı sürüyor. Bilim adamları, bu dev bulutun birkaç yıl kalmasını bekliyor.

MRO Jüpiter'i görüntüleyecek

NASA'nın Mars yörüngesinde bulunan bir diğer uzay aracı Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) da, Kızıl Gezegen'in yörüngesinden Jüpiter'in ve uzayın diğer ilginç noktalarının fotoğraflarını çekecek.

MRO'nun üzerindeki High Resolution Imaging Experiment (HiRISE) kamerasını kullanacak bilim adamları, Jüpiter ve başlıca uydularını görüntüleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious