Tiyatro oyuncusu Jozef Szajna'nın vedası

Tiyatro oyuncusu Jozef Szajna'nın vedası.12991
  • Giriş : 24.06.2008 / 23:32:00

Polonya'da savaş sonrası dönemin tiyatro ustalarından Jozef Szajna, 86 yaşında hataya veda etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Varşova Güzel Sanatlar Akademisi'nden yapılan açıklamada, Nazilerin Auschwitz-Birkenau ve Buchenwald toplama kamplarında hayatta kalmayı başaran Szajna'nın, "Polonya'nın en özgün sanatçılarından biri olduğu" belirtildi.

Sanatçının hem dostu hem de çalışma arkadaşı olan Andrzej Kreutz-Majewski, fikirlerine ve sanat vizyonuna sonuna kadar bağlı kalan Szajna'nın büyük dehasını övdü ve 4 yılını Nazi kamplarında geçiren sanatçının resimleri, gravürleri dahil bütün eserlerinin kamplardaki dramatik deneyimini ve savaşın travmasını doğrudan yansıttığını belirtti.

Szajna, savaştan sonra Krakov Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğrenim gördü ve 50'li yıllarda, kentin işçi mahallelerinden biri olan Nowa Huta'daki plastik tiyatro konseptini yarattığı ünlü Ludowy Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.

Szajna'nın öncüsü olduğu, geniş ölçüde sözden yoksun olan ve görüntü üzerine odaklanan plastik tiyatro, sonraları Polonya tiyatrosunun büyük ustaları Tadeusz Kantor ile Jerzy Grotowski tarafından geliştirilen bir akım oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious