Tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel, bugun vefat etti

Tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel, bugun vefat etti.24180
  • Giriş : 20.12.2007 / 18:11:00
  • Güncelleme : 20.12.2007 / 18:17:53

Evinde iç kanama geçiren Dinçel (65) ambulansla kaldırıldığı Memorial Hastanesi'nde kurtarılamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, hastanede yaptığı açıklamada, Dinçel'in ağır iç kanama neticesinde hayatını kaybettiğini belirterek, gece rahatsızlanın sanatçının, hastaneye getirildiğinde şoka girmiş olduğunu söyledi.Prof. Dr. Sönmez, bir saat boyunca ''geri getirme çalışması yaptıklarını'' ifade ederek, başarılı olamadıklarını kaydetti. Sönmez, ''Kendisi Ekim ayında göğüs aort anevrizması nedeniyle hastanemizde ameliyat olmuştu. Ölümüne neden olan rahatsızlığın bu ameliyatla bir ilgisi yok'' dedi.

Dinçel'in yoğun şekilde sigara içtiğini ifade eden Prof. Dr. Sönmez, sanatçının, ameliyattan sonra sigarayı bırakacağına söz vermesine rağmen bunu yapmadığını anlattı.

Hastaneye gelen tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen ile Mehmet Ali Alabora, Dinçel'in eşi Sumru Dinçel ve yakınlarına baş sağlığı diledi.SAVAŞ DİNÇEL KİMDİR?

İstanbul'da 1942 yılında doğan Savaş Dinçel, tiyatro eğitimine İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde başladı.

Tiyatro eğitiminin yanı sıra amatör olarak karikatür çizen Dinçel, tiyatrocu olarak ilk kez İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahne aldı.

1980'deki sıkıyönetim sırasında İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan uzaklaştırılan Dinçel, daha sonra Güldürü Eğitim Merkezi'nde karikatürist olarak çalıştı ve bir süre Günaydın Gazetesinde karikatüristlik yaptı. Dinçel, Danıştay kararı ile şehir tiyatrolarında tekrar çalışmaya başladı.

İki karikatür sergisi açan Dinçel, ayrıca ''Çizgilerle Nazım Hikmet'' adlı bir çizgi roman kitap hazırladı.

Ziya Öztan'ın yönetmenliğini üstlendiği ''Kurtuluş'' ve ''Cumhuriyet'' filmlerinde İsmet İnönü'yü canlandıran Dinçel, Ali Poyrazoğlu ve Münir Özkul ile birlikte çalıştı.

Şehir tiyatrolarında oyunculuk ve yönetmenlik yapan Dinçel, ayrıca amatör çizim ve afiş işleriyle uğraşıyordu.

Dinçel, ''Dar alanda kısa paslaşmalar'' adlı filmdeki rolü ile Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneğinden (ÇASOD), Sinema Yazarları Derneğinden (SİYAD) ve 20. İstanbul Film Festivali kapsamında ''En iyi erkek oyuncu'' ödüllerini aldı.

Savaş Dinçel, ayrıca ''Bir ihtimal daha var'', ''Eve dönüş'', ''Ağır roman'', ''Hababam Sınıfı Güle Güle'' gibi filmler ile ''Bizimkiler'' ve ''Ekmek teknesi'' gibi dizilerde de oynamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious