Tiyatrocu Şafak Sezer'in Şeriat özlemi!

Tiyatrocu Şafak Sezer'in Şeriat özlemi!.9864
  • Giriş : 11.05.2009 / 22:07:00

17 ilde gerçekleştirilen operasyonda ele geçen korsan CD'leri gören oyuncu Şafak Sezer alın terinin çalınmaması için tek çözüm olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul ile birlikte 17 ilde yapılan korsan CD operasyonunda şebekenin yapılanması hayrete düşürdü. Şebeke liderine bağlı olarak çalışan korsan CD'ciler bir internet sitesini sipariş alma ve üyeleri yönlendirme aracı olarak kullandıkları ortaya çıktı.

6 ay önce Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri korsan ürün şebekesine ilişkin ipucuna ulaştı. Son operasyonda elde edilen bazı bilgilerin değerlendirilmesiyle ipucu yakalayan polisler, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü teknik Takip biriminden yardım istedi. Takip altına alınan bazı kişilerin bir internet sitesi ile bağlantı kurduğunu ve bu adres aracılığıyla sipariş verdikleri belirlendi.

İstanbul'da Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş, Fatih, Bahçelievler gibi ilçelerle birlikte Ankara, İzmir, Mardin, Hakkari, Şırnak gibi illerde operasyon yapıldı. Çok sayıda polisin katıldığı baskınlarda aralarında şebekenin Lideri Mehmet B. ve koordinatörlerin de bulunduğu 29 kişi yakalandı. Operasyonda 8 milyon 500 bin adet korsan CD ele geçti.

Bilgisayarlarda çoğaltılarak kartonetleri yerleştirilen CD'lerin, korsancılara maliyetinin 45 kuruş olduğu tespit edildi. 45 kuruşa CD ve film kopyalama işlemini gerçekleştiren korsancıların bu filmleri 3 liraya sattıkları, ancak bazı kampanyalı satışlarda bu rakamların 5, 7 ve 10 liraya kadar yükseldiği tespit edildi.

- OYUNCU ŞAFAK SEZER'İN İSYANI -

Emniyet müdürlüğünde yapılan açıklamaya bir çok sanatçı ve şarkıcı davet edilmesine rağmen sadece Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Başkanı Ali Rıza Binboğa ile oyuncu Şafak Sezer katıldı. Sezer yaptığı açıklamada korsan yayınlara karşı daha duyarlı olunması gerektiğini belirterek vatandaşları bu ürünleri almamayı çağırdı.Sezer ayrıca, korsan ürünlerle mücadelede basına önemli rol düştüğünü de söyledi ve kendi filmlerinin korsanlarını eline alarak, "Elimde gördüğünüz 3 CD benim hayatımın ve çocuklarımın parasıdır. Bunları gasp eden çetenin çökertilmesi bizim için büyük bir onurdur.” Dedi. Şafak Sezer, CD'lerin nasıl çoğaltıldığını bir bilgisayar başında gösterirken “Bir enter tuşuna basmakla her şey bitiyor. Alın terimizi çalan o enter tuşuna basan parmağı kesmek gerek” dedi.

Ali Rıza Binboğa da korsan ürün kullanımının bu derece yaygın hale gelmesinden duyduğu kaygıyı anlattı.

Piyasa değeri 31 milyon lira olan korsan cd'lerin orijinalinin değeri ise 100 milyon lira...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*