Tiyatroculardan 'seyirci kalmayın' yürüyüşü

Tiyatroculardan 'seyirci kalmayın' yürüyüşü.15652
  • Giriş : 18.05.2009 / 14:22:00
  • Güncelleme : 18.05.2009 / 14:48:22

Laik Cumhuriyetin tehlikede olduğunu düşünen bazı tiyatrocular "seyirci kalmayın" yürüyüşüne çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aralarında Tarık Akan, Genco Erkal, Levent Kırca, Ferhan Şensoy, Haldun Dormen, Gülriz Sururi, Engin Cezzar, Rutkay Aziz, Müjdat Gezen, Selçuk Yöntem, Macide Tanır, Göksel Kortay, Ali Poyrazoğlu'nun da bulunduğu tiyatro sanatçıları ile müzisyen Fazıl Say, Gürer Aykal'ında yer aldığı grup, Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Grup, İstiklal Caddesi boyunca, Semaver Kumpanya ritm ekibinin müziği eşliğinde Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na yürüdü.

Saygı duruşunda bulunan grup, daha sonra üzerinde ''Tiyatrocular'' yazan çelengi anıta bıraktı. Bu sırada, bugün vefat eden ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan için de saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra grup adına konuşan tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi, ''Bizler daha demokratik, daha çağdaş bir Türkiye beklerken 85 yıl önce cumhuriyetimizin bize kazandırdıklarını geri vermek istemediğimiz için buradayız'' dedi.

Aydınlık Türkiye'yi yaratacak eğitimin yavaş yavaş ellerinden alındığını ileri süren Sururi, şu görüşleri savundu:

''(Onlar-bizler) diye kutuplaştırılmaya, bilim ışığının karartılmak istenmesine, yargının siyasallaşmasına, ülkemizin geri kalması için içeriden ve dışarıdan gösterilen çabalara seyirci kalmayın. Bugün artık insan onuruna saygıya, düşünce özgürlüğüne, aydınlık yarınlara, adalete hasret duyuyoruz. Bu hasret bizim.

Bizler, oyuncular, yazarlar, eleştirmenler, tasarımcılar, müzisyenler, teknisyenler, ışıkçılar, yönetmenler, amatör ve profesyonel gruplar, usta, çırak, genç, yaşlı, tiyatroyu oluşturan bizler kul olmak istemiyoruz. Yurttaş olarak yaşamakta kararlıyız. Bugün laik cumhuriyetimizin tehlikede olduğunu görüyoruz. Seyirci kalamayız.''

Tiyatro sanatçıları olarak çağdaş eğitime vurulan darbelere razı olmayacaklarını ifade eden Sururi, ''Bugün kazanılmış haklarımızı geri vermek istemediğimiz için bir aradayız. Özgürlük, eşitlik, adalet, hukukun üstünlüğüne saygı ve demokrasi istiyoruz. Sanatın, sanatçının yanında olan bir yönetim istiyoruz. Sanatsız ve çağdaş eğitimi desteklemeyen bir yönetimin demokrasiden söz etmesine inanmıyoruz'' diye konuştu.

Sanatçılar, daha sonra alkışlar ve müzik eşliğinde Atatürk Kültür Merkezi önüne kadar yürüdü. Grup, burada da bir süre alkışa devam ettikten sonra dağıldı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*