Tiyatronun Oskar'ı kavuk Nejat Uygur'a

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bilecik Tiyatro Festivali'nin açılış oyununu sergileyen Nejan Uygur'a, İsmail Dümbüllü'den bu yana gelen ve tiyatronun Oskar'ı olarak bilinen kavuk giydirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Bilecik Tiyatro Festivali, Nejat Uygur'un 'Deliye Her Gün Bayram' oyunu ile başladı. Bilecik 6 Eylül Kültür Merkezi'nde başlayan tiyatro festivalinde Nejat Uygur Tiyatrosu sahne performansı ile büyük alkış aldı. Ayakta alkışlanan Uygur'a, Bilecik Valisi Musa Çolak tarafından Türk Tiyatrosu Onur Ödülü verildi.

Oyunun ardından seyirciyi selamlayan Nejat Uygur'u bir sürpriz bekliyordu. Türkiye Sanatçılar Birliği, yaptığı ankette tek isim olarak öne çıkan Nejat Uygur'a İsmail Dümbüllü'nün kavuğunu giydirdi.

Türkiye Sanatçılar Birliği adına konuşan sanatçı Volkan Saraçoğlu, kavuğun kimin olması gerektiğine dair, birlik olarak anket yaptıklarını, ankette öne çıkan tek ismin Nejat Uygur olduğunu söyledi. Kavuğun, İsmail Dümbüllü'den bu yana Türk tiyatrosunun bir geleneği olduğunu, en iyi tiyatrocuya verildiğini belirten Saraçoğlu, "Bu kavuğu büyük üstad Nejat Uygur'a giydirmekten onur duyuyorum" dedi.

"BENİM İÇİN OSKAR KADAR DEĞERLİ"

Kavuğu giydikten sonra duygulanan Nejat Uygur, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, bu ödülün kendisi için Oskar'dan daha değerli olduğunu ve 80 yıllık ömründe aldığı en kıymetli ödül olduğunu söyledi. Araya bir espri de sıkıştıran ve "İnşallah seneye de Altın Hıyar Ödülü alırız" diyen Uygur, kavuğun geçmişinin İsmail Dümbüllü'ye dayandığını söyledi.

İsmail Dümbüllü'nün Aksaray'da kendisini izlemeye geldiğini, kızı ve damadının yanında; "Nejat Uygur'u daha önce izlemiş olsaydım kavuğu Münir Özkul'a verirdim" dediğini hatırlatan Nejat Uygur, "İsmail Dümbüllü, kızı ve damadı da şahit, bana böyle dedi. Ancak Münir Özkul, bir gün Lale Sineması çıkışında bana kavuk kadar değerli sözler söyledi. Özkul, bana 'Tiyatro hayatımda hep senin tarzını oynamak istedim. Ama ben hep Fransız motifleri oynadım' dedi. Kavuğu aldığı günlerdeki bu sözleri kavuk kadar değerlidir benim için ve bu sözlerle kavuk manevi olarak bana geldi" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı çok sevdiğini, onun 'Nejat Babası' olduğunu hatırlatan Uygur, Başbakan'ın 10 Eylül'de Bilecik'i ziyareti sırasında kaldığı odada kalacağını hatırlatarak bunun kendisi için ikinci bir şeref olduğunu söyledi.

NEJAT UYGUR AB'YE GİRDİ

Son oyunu hakkında da bilgi veren Nejat Uygur, oyunun adının "Vallahi Billahi, Anam Babam Ölsün ki; Nejat Uygur AB'ye girdi" şeklinde olduğunu söyledi. Oyun hakkında da kısa bir bilgi veren Uygur, "Rüyamda Başbakan beni AB görüşmeleri için görevlendirmiş. Ben de gitmişim ve görüşmeler yapıyorum. Durumu da yaka mikrofonu ile anında Başbakan'a bildiriyorum. Tüm AB devlet başkanları toplanmış ve hepsi sahneye çıkarak 'gıt gıt gıdak, gıt gıt gıdak' diyorlar. Ben de arkadan koşarak geldim ve 'Üüürüüüü' diye ötmeye başladım. AB bakanı; 'ne oluyor' dedi. Ben de; 'Bu kadar tavuğun içine bir horoz lazım' dedim." şeklinde konuştu.

Bilecik Valisi Musa Çolak da, yaptığı konuşmada, tiyatronun insanları birbirine bağlayan, eğiten ve geliştiren bir kültürel etkinlik olduğunu söyleyerek, başarılı bir şekilde devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise, tiyatronun sanatın en eskisi ve en toplumsalı olduğunu dile getirirken, 3 yıl önce mütevazı bir çaba olarak başlattıkları festivalin bugün üstad tiyatrocuları ağırlar duruma geldiğini belirterek, 7 gün devam edecek festivalin tiyatronun Oskar'ı olmasını dilediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious