TKP: "Biz operasyonu en başından beri onaylamadık"

TKP:
  • Giriş : 02.03.2008 / 18:48:00
  • Güncelleme : 02.03.2008 / 19:00:24

Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Aydemir Güler, operasyonu onaylamadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Başkanı Aydemir Güler, sınır ötesi operasyonu başından beri onaylamadıklarını söyledi.

Kadıköy'de TKP'nin düzenlediği miting nedeniyle Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan TKP ve bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri, Tıbbiye Caddesinde yürüyüş korteji oluşturarak İskele Meydanına geldi. Kortejdekiler, hükümet aleyhinde döviz ve pankartlar taşıyarak, sloganlar attılar.

Polis yetkilileri, miting yöneticileriyle ''tüzel kişiliklere hakaret içeren dövizler taşınmaması konusunda anlaşma sağlandığını'' hatırlatarak, göstericilerden açtıkları dövizlerin indirilmesini istedi.

TKP'nin avukatları ise ''bir siyasi parti adına burada olduklarını ve dolayısıyla hükümeti eleştiren dövizleri taşımakta bir sakınca görmediklerini'' ifade ederek, ''Bizi engelleyemezsiniz. Alana girelim, daha sonra hakkımızda suç duyurusunda bulunun'' yanıtını verdi. Daha sonra grup üyeleri alana alındı.

Mitingde, TKP Genel Başkanı Aydemir Güler'in konuşması sırasında platform önüne elinde Türk Bayrağı ile yürüyen yaşlı bir kadın, ''İstiklal Marşı'nı okumadınız, şehitlerimiz için saygı duruşu yapmadınız'' diyerek, tepki gösterdi.

Görevlilerin yaşlı kadını alandan uzaklaştırmasından sonra konuşmasına devam eden Güler, ''Üniversitelerde yüz binlerce öğrencinin tek bir yumruk olduğunu ve Türkiye'nin geleceğini AK Parti'ye bırakmayacak kadar kararlı olduklarını'' söyledi. Hükümeti eleştiren Güler, ''Biz halk olarak, kendi gücümüzü hafife alıyoruz, ama bugün bu alan görkemli bir alan. Bu alana baksınlar, burada bir yol açılıyor ve herkes bunu görecek'' diye konuştu.

TSK'nın sınır ötesi operasyonuna işaret eden Güler, ''Sınır ötesi operasyonu başından beri onaylamadık. Güvenlik sorununun, Kürt sorununun bu şekilde çözülemeyeceğini ifade etmiştik'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından verilen konserden sonra bir süre slogan atan, ABD bayrağı ile ABD Başkanı George Bush'un maketini yakan katılımcılar, daha sonra olaysız dağıldı.

Miting nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious