TKP'den gelen Ergenekon açıklaması

TKP'den gelen Ergenekon açıklaması.19593
  • Giriş : 08.01.2009 / 15:20:00

Türkiye Komünist Partisi dün 37 kişinin gözaltına alındığı Ergenekon operasyonlarla ilgili açıklama yaptı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan operasyonları "yargı süreci işliyor" şeklinde değerlendirmenin "pişkinlik", "suçlular cezalarını buluyor" diye sevinmenin de "aymazlık" olduğunu söyleyen TKP Genel Merkezi, gözaltına alınanların "işledikleri suçlardan değil, AKP'ye muhalefet ettiklerinden, ABD projeleri konusunda itiraz ya da çekincelerini dile getirdiklerinden" Ergenekoncu olarak nitelendirildiklerini ileri sürdü.

Solcu olarak bilinen Yalçık Küçük ile eski özel harekatçı İbrahim Şahin'in aynı gerekçeyle gözaltına alınmasının hukuksuzluğu ilke edinmiş siyasi iktidarın işi olduğu söyleyenen açıklama şöyle:

"HALKIMIZA ve TÜRKİYE SOLUNA ÇAĞRIMIZDIR

Dün Ergenekon operasyonu kapsamında gerçekleşen ev baskınlarını ve gözaltıları "yargı süreci işliyor" diye açıklayan hükümetin davranışı pişkinlik, "suçlular cezalarını buluyor" diye sevinenlerin tutumu ise ya ihanet ya aymazlıktır. İşleyen yargı süreci değil, AKP'nin gücünü emperyalist merkezlerden alan gerici operasyonudur. Gözaltına alınanlar da işledikleri suçlardan değil, AKP'ye muhalefet ettiklerinden, ABD projeleri konusunda itiraz ya da çekincelerini dile getirdiklerinden Ergenekoncu olarak nitelenmektedirler. Kaldı ki, daha öncekilerde olduğu gibi, dünkü operasyonda da gözaltına alınanlar arasında birbirleriyle yan yana gelmesi bir dizi nedenle olanaksız kişiler bulunmaktadır. Söz gelimi solcu Aydın Yalçın Küçük ile faşist İbrahim Şahin'i ancak AKP kafası aynı örgütün içine yerleştirebilirdi, hukuksuzluğu ilke edinmiş siyasi iktidar bunu da becermiş oldu.

Anlaşıldığı kadarıyla, Ergenekon operasyonu ABD ve AKP gereksindiği sürece devam edecek. Zaten sırada Genelkurmay eski başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Necdet Sezer'in olduğunu AKP yanlısı basın büyük bir rahatlıkla ilan etmiş durumda. Bu sansasyonel isimlerin yanına sağdan soldan başkaları da eklenecek ve yeni "dalga"lar gelecek.

Türkiye Komünist Partisi, Ergenekon operasyonunun hangi amaçla ve kimler tarafından başlatıldığı konusunda son derece berrak düşüncelere sahiptir. Bu operasyon, Türkiye'deki sömürü düzeninin emekçi halka, devrimcilere, Kürtlere karşı işledikleri suçları, en azından bunların küçük bir bölümünü aydınlatmak, suç işlemiş devlet görevlilerini yargı önüne çıkarmak için yapılmamaktadır. Tutuklanıp mahkeme önüne çıkarılanlar, yeni gözaltına alınanlar arasında katiller, işkenceciler, çeteciler bulunabilir, vardır da. Bunların arkasından gözyaşı dökecek değiliz. Karşı çıkıp tavır aldığımız, operasyonun biricik niyetidir: Ergenekon operasyonu ABD'nin Türkiye siyasetini AKP eliyle kendi hedefleri doğrultusunda yeniden şekillendirme girişimlerinin parçası olarak gündeme gelmiştir. Devlet bürokrasisinde bu hedeflere itirazı ya da çekincesi olanlar tasfiye edilmekte, onlarla yakın ya da uzak teması olan, hatta temas kuracağı varsayılan herkes "suçlu" ilan edilmektedir.

TKP, değişmesi için mücadele ettiği bir düzenin temel kurumlarında birinci dereceden sorumluluk taşıyan bazı kişilerin yargılanmasına neden tepki göstermektedir? Tepki göstermektedir, çünkü bu kişiler, devletin emek düşmanı politikalarından, NATO üyeliğinden, emperyalist ülkelerle kurulan açık ve örtülü ilişkilerden, özelleştirmelerden, sermaye sınıfından yana uygulamalardan, ilerici insanların kovuşturmalar, tutuklamalar, işkenceler, idamlar ve darbeler eliyle sindirilmek istenmesinden yargılanmamaktadır. Ergenekon operasyonu, Türkiye Cumhuriyeti'nin emperyalizmin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillendirilmesine şu ya da bu nedenle engel oluşturduğu düşünülen düzen içi aktörleri ayıklamayı, ABD'nin giderek zorlaşan "vize" sınavından onay alanların elini rahatlatmayı, toplumun da bu doğrultuda baskı altına alınmasını hedeflemektedir.

Partimiz, Türkiye solunda, hâlâ kaldıysa, operasyondan umutlanan, "katiller tutuklanıyor, faşizm çöküyor" diye sevinenleri bir kez daha uyarmayı görev bilmektedir. "Devletin içindeki kavga bazı suçların ortaya çıkmasına yarıyor" diye düşünenler de değerlendirmelerini gözden geçirmelidir. Sol, kriz bütün kapitalist dünyayı sarsar, Ortadoğu'da çok önemli gelişmeler olurken, halkımızın önüne Veli Küçük, Sedat Peker, İbrahim Şahin gibi isimlerin atılmasıyla avunacak kadar zavallı, bu kadar siyasetsiz olamaz.

Türkiye büyük bir felakete doğru sürüklenirken, AKP hükümetine açık ya da gizli destek olanlar, bu onursuzluğu kabul etmeyenleri faşistlikle itham edenler, tıpkı AKP hükümeti ve onun yandaşları gibi Amerikancı faşizmin "liberal" yol arkadaşlarıdır.

Türkiye Komünist Partisi, bu tabloda herkesi Ergenekon operasyonunun kendisinden çok, bu operasyonun parçası olan süreçle yakından ilgilenmeye, bu sürece karşı aktif bir karşı koyuş geliştirmeye çağırmaktadır.

Ülkemiz tehdit altındadır. Emperyalizm, tarikatlar, tekelci sermaye hep beraber Türkiye'yi mutlak karanlığa ve yıkıma götürmektedir.

Emekçi halkımız tehdit altındadır. Sermaye sınıfı krizden işçi sınıfını köleleştirerek çıkmanın, toplumun geniş kesimlerini daha da yoksullaştırmanın hesabını yapmaktadır.

İlerici düşünce tehdit altındadır. Siyasi iktidar solu kötürümleştirmek için her yolu denemekte, sahte solcular ve akılsızlar yardımıyla devrimci siyaseti devre dışı bırakmaya çalışmaktadır.

Türkiye Komünist Partisi herkesi ayağa kalkmaya, aynı anda işsizliğe, yoksulluğa, yolsuzluğa, siyonizme ve onun buradaki ikiyüzlü işbirlikçilerine, NATO'ya ve AB'ye, hukuksuzluğa ve gericiliğin karanlığına karşı bayrak açmaya çağırmaktadır. Mücadelemiz sermayenin, onun partilerinin, hükümetin, devletin ve onun içindeki çekişmelerin şekil veremeyeceği bir emekçi karakteri taşımadan; AKP faşizminden, CHP gölgesinden ve liberal-milliyetçi geriliminin kanlı ve kirli tezgahından kurtulmadan başarıya ulaşamaz.

TKP, bu ülkeye ve emekçi halka karşı sorumluluk hisseden herkesi piyasacılığa, gericiliğe ve işbirlikçiliğe karşı ortak bir tavır geliştirmeye, Ergenekon soytarılığının gerçek amacını teşhir etmeye çağırmaktadır.

TKP, her durumda, üzerine düşeni yapacaktır.

Türkiye Komünist Partisi"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*