TKP'nin İsrail protestosunda 3 gözaltı

TKP'nin İsrail protestosunda 3 gözaltı.12666
  • Giriş : 07.01.2009 / 20:42:00

Antalya'da izinsiz gösteri yapmaya çalışan Türkiye Komünist Partili (TKP) 3 kişi, savcının talimatı ile gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis otosuyla önce sağlık raporu için hastaneye getirilen 3 kişi, daha sonra ifadeleri alınmak üzere karakola götürüldü.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)'na bağlı yaklaşık 250 kişilik bir grup, İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırıyı kınadı.

Güllük Kavşağı'nda toplanan gruptakiler, ana caddeden Yavuz Özcan Parkı'na kadar yürüdü. Akşam saatinde trafiğin kapanmaması için çalışan Çevik Kuvvet polisi, gruptakileri kaldırımdan yürümeye zorladı. Bu yüzden kısa süreli gerginlik yaşanırken, grup olaysız bir şekilde parka ulaştı. Burada basın açıklaması yapan KESK Antalya dönem sözcüsü Mustafa Ayar, İsrail'in insanlık dışı saldırganlığına son vermesini istedi.

Hükümeti İsrail'e karşı daha radikal tutum almaya davet eden Ayar, "AK Parti Hükümeti, Türkiye ile İsrail arasında imzalanmış bulunan tüm ikili anlaşmaları derhal iptal ederek, İsrail'e arasındaki ekonomik, siyasi ve askeri tüm münasebetlerini sona erdirmeli." diye konuştu.
Gruba katılanlar, basın açıklamasını sık sık sloganları ile kesti.

Sloganların büyük bölümü, İsrail karşıtı sözlerden değil, hükümet karşıtı sözlerden oluştu.
Basın açıklamasından sonra grubun büyük bölümü olaysız dağıldı. Ancak TKP'li bir grup, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Burada da önceden tedbir alan polisler, grubun izinsiz gösteri yapmasına izin vermedi. Polisin tepkisi ile sayıları bir anda azalan TKP'liler, Cumhuriyet Meydanı'ndan ayrılarak saat kulesinin önüne yürüdü.

Buradaki küçük meydanda pankart açıp bir süre daha gösteri yapan grubu vatandaşlar sadece seyretti. Grup üyelerinin bütün çağrılarına rağmen vatandaşlar gösteriye destek vermedi.

'Filistin için insanlık nöbeti' tuttuklarını aktaran göstericilere polis burada da bir saat boyunca müdahale etmedi.

Her gün bir saat aynı noktada bir saat nöbet tutacaklarını belirten gruptakiler dağılmak üzereyken polis tarafından kuşatıldı. Savcının talimatı ile yaklaşık 15 kişilik ekipten 3 kişi gözaltına alındı. Polisin pankart ve meşalelerini topladığı grubun diğer üyeleri ise olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*