TMK görüşmeleri 10 Mayıs'a ertelendi

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

TBMM Adalet Komisyonu, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının tümü üzerindeki görüşmeleri, 10 Mayıs Çarşamba gününe erteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü ve Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu, terörle mücadele böyle bir kanun değişikliğine ihtiyaç olduğunu ifade etti. Köylü, etkin pişmanlığın 314. maddede düzenlendiğini ve bundan terör örgütü liderinin yararlanmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Durdu ise, yasanın ileriye yönelik bir siyasi suç belgesi niteliğinde olduğuna işaret ederek, konunun geniş kapsamlı şekilde düşünülmesini istedi.

CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, hükümetin işbaşına geldiğinde Türkiye'de terörün sıfır olduğunu, siyasi iradenin kafasının karışık olmasından bu duruma gelindiğini kaydetti. Kılıç, tasarının 6. maddesinin terör örgütü elebaşına af getirdiğini iddia ederek, AİHM'in bu yönde karar alabileceğine işaret etti. Kılıç, güvenlik güçlerinin 6. maddeyle ilgili bir taleplerinin olmadığını açıkladı.

Kılıç'ın güvenlik güçlerinin 6. maddeden haberlerinin olmadığını açıklaması üzerine Komisyon Başkanı Köksal Toptan, komisyona Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü adına katılanlara söz verdi. Jandarma Genel Komutanlığı Adli Müşaviri Albay Gazi Koçer, hakim evinde yapılan toplantılarda 221. maddeyle ilgili bir düzenlemenin olmadığını belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele görevli Şube Müdürü Hakan Çetinkaya, kendilerinin ağustos ayı içerisinde toplantılarda böyle bir maddenin olmadığını ifade etti. Koçer, ifadenin tasarıya bilim adamlarıyla Antalya'da yapılan toplantıda girmiş olabileceğini kaydetti.

Yargıtay 9. Daire Üyesi Ekrem Ertuğrul, yasanın hazırlandığı komisyonda 221. maddeyle ilgili düzenlemenin gündeme geldiğini ve tartışıldığını kaydetti. Ertuğrul, Yargıtay olarak terör örgütü üyesi olup silahlı eyleme girmemiş kişilere 314. maddenin uygulandığını belirtti.

Anavatan Partisi Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş, TMK'da yapılan yeni düzenlemelerin terör örgütlerinin yeni elaman kazanmasını kolaylaştıracağını öne sürdü. Sarıbaş, "etkin pişmanlığın" tasarıdan çıkarılmasını istedi. "Etkin Pişmanlık" ile ilgili düzenlemenin Türkiye'nin başını ağrıtacağına işaret eden Sarıbaş, "221. maddeyle ilgili düzenlemeyi hangi uluslararası güç istedi?" sorusunu yöneltti.

CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, Türkiye'de terörün bu seviyeye gelmesinin siyasi irade eksikliğinden kaynaklandığını iddia etti. Eraslan, 221. maddeyle ilgili yapılan düzenlemeye bütün terör örgütleri ve bunların yönetici ile elamanlarının girdiğini kaydetti. Eraslan, yasanın çıkmasından sonra AİHM'in vereceği kararla bundan terörist başının da yararlanacağını öne sürdü. Eraslan'ın "terör sizin eseriniz" sözlerine AK Partili komisyon üyesi milletvekilleri tarafından tepki gösterildi. Eraslan, 221. maddenin tasarıdan çıkarılmasını istedi. Eraslan, domuz bağı ile insan öldürenlere af getirdiğini kaydetti.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, milletvekillerinin konuşmasının sonrasında eleştirileri cevapladı. Çiçek, tasarıyla ilgili kurumlardan gelen önerlerinin gizli belge niteliğinde olduğunu belirterek, TBMM genel kurulunda gizli oturum yapılmasını talep edebileceğini belirtti.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in de katıldığı toplantıda, bazı AK Parti'li ve CHP'li üyeler, Terörle Mücadele Kanunu'nun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerinde görüşlerini açıkladı.

Söz alan CHP'li üyeler, tasarıya destek vermeyeceklerini ifade ederek, geri çekilmesini istediler. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Toptan'ın, tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin ertelenmesi yönünde görüş belirtmesinin ardından söz alan Adalet Bakanı Çiçek, milletvekillerinin eleştirilerine yanıt verdi.

Gece karanlığında bir tasarı hazırlamadıklarını, tasarının arkasında Hükümetin bulunduğunu belirten Çiçek, tasarı hazırlanırken toplantılara 36 kurumun temsilcisinin katıldığını, yapılan düzenlemeden herkesin haberi olduğunu söyledi. Çiçek, ''Bu, gizli, kapaklı hazırlanmış bir yasa tasarısı değildir'' dedi.

Bakan Çiçek, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın da yararlanmasına olanak sağlayacağı öne sürülen tasarının 6. maddesinin son fıkrasında düzenlenen ''etkin pişmanlık'' hükmünü kimin istediğini açıklayamayacağını, bu teklifin gizli olduğunu bildirdi.

Cemil Çiçek, CHP'li üyelere, tasarıda yer alan düzenlemeler ve daha önce çıkarılan pişmanlık yasalarıyla ilgili TBMM Genel Kurulu'nda gizli oturum yapılmasının talep edilebileceğini söyledi.

Çiçek'in konuşmasından sonra, tasarının tümü üzerindeki görüşmeler 10 Mayıs Çarşamba gününe ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious