'TMK keyfi uygulamalar getirecek'

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şubesi Başkanı Yasin Yıldız, gündemdeki Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) pek çok keyfi uygulamayı beraberinde getireceğini savunadu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Memur-Sen Diyarbakır Temsilciliği gündemdeki konulara ilişkin şube binasında basın toplantısı yaptı. Basın açıklamasını yapan Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yasin Yıldız, gündemdeki TMK'nın pek çok keyfi uygulamayı beraberinde getireceğini savundu.

Hükümetin ve meclisin Avrupa Birliği (AB)'ne üyelik sürecinde 'özgürlükleri kısıtlama' yerine 'Hukuk devleti' normları ölçüsünde terörle mücadele yapması gerektiğini belirten Yıldız, terörle mücadele sırasında hukuksuz ve keyfi uygulamalara fırsat verilmemesini istedi.

Tartışılan yeni TMK'nın pek çok maddesiyle keyfi uygulamalara kapı araladığını vurgulayan Yıldız şunları söyledi: "TMK'nın ikinci maddesine göre, başörtüsü yasağı ve YÖK'ü protesto etmek için yürüyenler 9 yıl hapis cezasıyla cezalandırılacaklar. Üçüncü maddede 'Kuran yasağı kalksın' diyenler için 9 yıl hapis cezası isteniyor. Altıncı maddenin a, b, c fıkraları gereğince gösteri ve yürüyüşe katılmanın cezası 3 yıl hapis. Görüldüğü gibi pek çok maddesi kamu özgürlüğü adına pek çok sınırlamalar getiriyor."

Hukuk devletinde yargıya müdahelenin asla kabul edilemeyeceğini ifade eden Yıldız, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkındaki kararla ilgili yargı mensubu olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in tavrının da kaygı verici olduğu aktardı.

Hukukun herkes için eşit ve adil olarak uygulanması gerektiğini söyleyen Yıldız, "Aksi takdirde kamusal oligarşi ve yargısız infazlar toplumsal barış ve huzuru dinamitleyecektir" diye konuştu.

"Başörtülüler Arabistan'a" diyen 8. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in politik dönekliğin en iyi örneğini gösterdiğinin altını çizen Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yıldız, Demirel'in ifadelerinin bağnaz düşüncesini ortaya koyduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious