'TMK Tasarısı ile ajan ve provokatörlük özendiriliyor'

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Çok sayıda sivil toplum örgütü ve sendika temsilcilerinin oluşturduğu 'Sakarya Terörle Mücadele Kanun Tasarısı'na Hayır Platformu' üyesi bir grup Adapazarı Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarı ile terör maddelerinde çifte standart bir düzenleme olduğuna dikkat çekilerek şu görüşlere yer verildi: "Tasarı ile basın özgürlüğü ciddi bir şekilde sınırlandırılmakta, basın üzerinde baskı kurulmaktadır. Toplumsal muhalefet susturulmakta ve tehdit edilmektedir. Doğal yargıçlık ilkesi ortadan kaldırılmaktadır. 'Yaşam boyu hapis' ölüm cezasına eşdeğer bir cezaya dönüştürülmektedir. Ajan ve provokatörlük özendirilmekte ve yasalaştırılmaktadır. Yargısız infaza davetiye çıkarılmaktadır."

Açıklamada, AB'ye üye olunması halinde devlet içerisindeki konumlarını kaybedecekleri endişesini taşıyan polis-askerin itirazda gecikmedikleri ifade edilerek, "Her nedense artan şiddet dalgası ve basının yönlendirmeleri sayesinde iddia ve söylemleriyle kamuoyunu kolayca manipüle etmeye çabalamışlardır. TMK tasarısı ile hukuk devleti polis devleti haline getirilmeye çalışılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki yarın bu tasarı kanunlaşırsa bizat hazırlayanları da vurabilecektir." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious