TMK'da 6'ncı madde gizli kaldı!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Apo'ya af tartışması yaratan 6'ncı maddedeki hükmü kimin önerdiği yine ortada kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öcalan'a af tartışması yaratan 6'ncı maddeyi öneren gizli kaldı. Çiçek, "Açıklamam. Bu teklif gizlidir" dedi.

Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'ndaki 6'ncı maddenin metne nasıl girdiği tartışması dün Meclis'te yapıldı, ancak teklife hiçbir kurum sahip çıkmadı. Başbakan'ın "Kayıtlarda var" sözüne karşı, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in "Kayıtlarda yok" demesi kafaları iyice karıştırdı. Tasarının dün görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu'nda CHP'liler ısrarla sorunca, Komisyon Başkanı Köksal Toptan, tek tek kurumlara bu maddeyi isteyip istemediklerini sordu. Yanıtlar şöyle:
* MSB Temsilcisi Tuğgeneral Orhan Köprü: Ağustos ayında taleplerimizi ilettik. Böyle
bir talebimiz olmadı.
* Jandarma Temsilcisi Albay Gazi Koçer: Hakimevi'nde toplandık. Görüşmelerde bulunduk. 221 ile ilgili teklifimiz yoktu. Alternatif bir tasarı olarak eklenmiştir. Milli Savunma ve Jandarmaya görüş sorulmadığı için görüş iletemedik. Bu nedenle şu aşamada görüşümüzü belirttik.
* Emniyet Temsilci Hakan Çetinkaya: Antalya'da bilim adamlarının, temsilcilerin katıldığı bir çalışma yapıldı. Resmi görüş bildirdik, ancak 221. madde ile ilgili önerimiz yoktur.
* Yargıtay 9. Daire üyesi Ekrem Ertuğrul: Kimin gündeme getirdiğini hatırlamıyorum. Bunu tartışırken Doç.Dr. İzzet Özgenç, 'pişmanlık bir kez olarak düzenlensin' dedi.

SANKİ EROİN GİBİ
* Adalet Bakanı Cemil Çiçek: "Bu madde neden, nasıl girdi? Sanki eroin, kaçak bir şey koyulmuş gibi. Tasarının hazırlıklarına değişik kurumlardan 36 kişi katıldı. 36 kişinin olduğu yerde, haberimiz yok diyemezsiniz. Ancak etkin pişmanlık maddesini kimin istediğini açıklayamam, bu teklif gizli." Çemil Çiçek, CHP'li üyelere, tasarıda yer alan düzenlemelerle ilgili Meclis'te gizli oturum yapılmasının talep edilebileceğini de söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious