TMK’nın tartışma çıkaran 6. maddesi ortada kaldı

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

CHP lideri Deniz Baykal'ın ‘teröristbaşı Öcalan'a af getiriyor' diye eleştirdiği Terörle Mücadele Kanunu'nun 6. maddesi ortada kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düzenlemenin hazırlık çalışmalarında görev alan Doç. Dr. Adem Sözüer'in ‘ilgili kısmı güvenlik birimleri talep etti' açıklamasından sonra tartışma yeni bir boyut kazandı. Önceki gün Meclis'teki AB Komisyonu'nda konuşan Hakim Albay İsmail Hakkı Dirik, böyle bir taleplerinin olmadığını söyleyince gözler Emniyet'e çevrildi. Ancak dün gazetecilerin sorularıyla karşılaşan Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan'dan da olumsuz cevap geldi. Çalışkan, “Emniyet teşkilatının terör örgütü elebaşısının tahliyesine ya da affedilmesine yönelik bir düzenleme yapmak istemesi mümkün değildir.” dedi. Baykal'ın endişelerini dile getirdiği gün toplanan AB Uyum Komisyonu'na Milli Savunma Bakanlığı adına katılan Hakim Albay Dirik'in bir gün önce İçişleri Komisyonu'nda düzenlemeye herhangi bir itirazda bulunmaması ise dikkat çekti.

TMK tasarısını hazırlayan hukukçular, askerden ve emniyetten yapılan açıklamara rağmen düzenlemenin Genelkurmay, Jandarma, Emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’nın talepleri doğrultusunda tasarıya eklendiği konusunda ısrar ediyor. Bu noktada güvenlik güçlerinin önerisi doğrultusunda hazırlanan ve özgürlükleri kısıtladığı için yoğun tepki çeken ‘Alternatif 1’ başlıklı taslağa dikkat çekiliyor. “Öcalan’a tahliye yolunu açar” kuşkusuna yol açan “etkin pişmanlık” fıkrası geçtiğimiz yıl ağustos ayında Prof. Dr. Feriden Yenisey’in başkanlığında, Adalet Bakanlığı, Genelkurmay, Jandarma, Emniyet ve MİT yetkilileriyle akademisyenlerin yer aldığı komisyonda kabul edilmişti. Güvenlik kuvvetlerinin lehte oy kullandığı fıkraya bazı akademisyenler özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle muhalefet etmişti. Bu taslağın 7. maddesinde yer alan “Türk Ceza Kanunu’nun 221. maddesi hükmü (etkin pişmanlık), bu madde açısından da uygulanır. Kişi pişmanlık hükümlerinden ancak bir defa yararlanabilir.” ifadesi hiçbir değişiklik yapılmadan Meclis’e sevk edilen TMK tasarısının 6. maddesine aynen eklendi. AK Parti, tasarıya yönelik yoğun tepkiler üzerine Genel Başkan Yardımcısı Dengir M. Mehmet Fırat başkanlığında bir komisyon oluşturmuştu. Komisyon raporunda söz konusu değişikliklerin uygun görülmediği vurgulanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious