TMK'ya sivil direniş

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Terörle Mücadele Kanunu'na karşı duran sivil toplum örgütleri basın toplantıları ve protesto gösterileri ile 'özgürlükleri kısıtlayacağını' iddia ettikleri tasarının geri çekilmesi için ciddi bir direniş sergiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı tarafından dün Sepetçiler Kasrı'nda yapılan basın toplantısında, TMK Tasarısı'yla halkın düşüncelerinin ve davranışlarının terör olarak yorumlanmasına zemin hazırlandığı belirtildi.

90 sivil toplum kuruluşu adına yapılan ortak basın açıklamasını okuyan TGTV Başkanı Necmi Sadıkoğlu TMK ile Meclis'in fonksiyonlarının daraltılmasını ve millet iradesinin baltalanmasını kınadıklarını söyledi. Sadıkoğlu, "halkımızın düşünceleri ve davranışlarının da 'terör' kavramı içerisinde yorumlanmasına zemin hazırlayan ve olağanüstü hal uygulamalarını aratmayacak durumlara yol açabilecek TMK Tasarısı'nın yasalaşmasını kabul etmemiz mümkün değildir" dedi. Tasarının insanların fiilleri ile birlikte niyetlerini de cezalandırmayı hedeflediğini söyleyen Sadıkoğlu "Bu da demokrasinin zayıflaması, demokrasi dışı odakların ve çözümlerin güçlenmesi anlamına gelmektedir" diye konuştu. Sadıkoğlu bir soru üzerine, Deniz Baykal gibi bu tasarının Öcalan'a af çıkaracağını düşünmediğini söyledi.

TASARI GERİ ÇEKİLSİN

Bu arada Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Mazlum-Der, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Ankara Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası (ASMMMO), Halkevleri Genel Merkezi ve Tuncelililer Derneği'nce ortak yapılan yazılı açıklamada, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'ndan derin kaygı duyulduğu ifade edildi. Her ne nedenle olursa olsun, insan hak ve özgürlüklerini sınırlayan düzenlemelerin, toplumu geriye döndüreceği kaydedilen açıklamada, Türkiye'nin atılacak demokratik adımlarla ileriye gidebileceğinin düşünüldüğü belirtildi. Açıklamada "İnsanlarımızın geleceğine olan güven duygusunu zedeleyen, geniş toplum kesimlerinde kaygı uyandıran tasarı, hükümet tarafından geri çekilmeli, yurttaşların daha fazla demokrasi, daha fazla hak talepleri ve duyarlılıkları dikkate alınmalıdır" denildi.


SMS'Lİ PROTESTO

Bazı gönüllü sivil toplum kuruluşları, TMK'ya karşı mücadelelerini kurdukları inernet sitesi etrafında birleşerek sürdürme kararı aldı. 'info@antenna-tr.org ve 'freex@superonline.com' sitesine giren her gönüllü, önceden belirlenmiş TMK karşıtı mesajları, en az 10 milletvekiline SMS yoluyla gönderiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious