TMMOB:Kamu çalışanının yanındayız

TMMOB:Kamu çalışanının yanındayız.9781
  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB) toplu görüşmelerde, kamu çalışanlarının yanında olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada, bu yıl beşincisi yapılacak toplu görüşmelerde TMMOB'nin kamu çaışanlarının yanında olduğu ifade edildi. Açıklama,"Daha önce dört kez yapılan toplu görüşmeler sonunda hangi iktidar olursa olsun sonuç kamu çalışanlarının aleyhine şekillenmiştir.

Geçen yıl ilk defa toplu pazarlık ve grev hakkı yerine, "sendikaları işveren devletin müdahelesine açık hale getirme pahasına " sendika aidatı karşılığı olarak 5 YTL verilmiştir, bu durum her türlü sendika anlayışına açıkça aykırı olduğundan konu Anayasa Mahkemesi'ne gitmiştir." denildi.

Kamu çalışanlarının aidatlarının hala 1979 yılındaki seviyenin altında olduğu, ancak GSMH'nın yüzde 287 büyüdüğü, Kamu emekçilerinin 2006 yılı kayıplarının da enflasyondaki büyüme rakamları dikkate alınarak karşılanması gerektiği savunulan açıklamada, kadınlara yönelik ayrımcı çalışma koşullarının da kalkması gerektiği bildirildi. Bu arada görüşmelerde haftalık çalışma süresinin 35 saate indirilmesi, sözleşmeli personelin kadroya alınarak iş güvencesi verilmesi gibi kararların da çıkması gerektiği vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious