TMO fındığa boğulacak!

TMO fındığa boğulacak!.16637
  • Giriş : 20.07.2008 / 19:23:00
  • Güncelleme : 20.07.2008 / 19:04:20

Hububat piyasalarında oluşan yüksek fiyatlar nedeniyle rahat bir dönem geçiren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık konusunda ise çok zorlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son üç yıldır yaptığı alımlar nedeniyle stoklarında halen 300 bin tonun üzerinde fındık bulunan Ofis'in, bu yıl rekoltenin çok yüksek olması, FİSKOBİRLİK'in alım konusunda mali gücünün bulunmaması ve piyasada arz fazlası fındığı alacak başka bir kurum olmaması nedeniyle, bu yıl da müdahale alımı yapmak durumunda kalacağı belirtiliyor. Üreticinin elindeki fındığı satmasına imkan oluşturmak ve fiyatların daha da düşmesini önlemeye yönelik bir fiyatla Ağustos ayında piyasaya girmeye hazırlanan Ofis, bu sezon en az 800-850 bin ton düzeyinde beklenen rekolte nedeniyle, 300-400 bin ton dolayındaki fındığın kendisine gelmesini bekliyor. Önceki yıllardan 300 bin ton stoğu bulunan Ofis, bu yıl da 300-400 bin ton almak durumunda kalırsa, stokları eritmek ve kredi borçlarını ödemek, oldukça büyük sorun olacak.

Ofis, fındığın depolanması için prefabrik depolar yaptırmak üzere firmalarla görüşürken, alımın finansmanının ise yine sağlanacak dış krediyle yapılması öngörülüyor.

Geçen yıl da fındık alımı için uluslararası piyasalarda uzun vadeli kredi sağlayan Ofis, bu kredinin vadesinin gelecek yıl dolmasına karşın, halen stoklarındaki fındığı satamaması nedeniyle sorun yaşayacak. Kredi bulmakta zorlanmayan TMO'nun, fındığı satamaması nedeniyle, kredinin geri ödenmesi döneminde zor duruma düşebileceği, fındığın zararına fiyatlarla değerlendirilmesi durumunda ise görev zararları nedeniyle Hazine'nin yükünün daha da artacağı belirtiliyor.

Fındıkta bu yıl uygulanacak politikayı değerlendirmek üzere hafta içinde Ankara'da ilgili tarafların katılmasıyla bir toplantı yapılması planlanıyor.

Üreticilerin 6 YTL'ye kadar yükselen fiyat beklentilerine karşın, yüksek rekolte nedeniyle bu düzeyde fiyatlar mümkün olamayacak. Diğer taraftan 600 bin tonun üzerinde stoğa ulaşması beklenen TMO için, gelecek yıl da rekolte yüksek olursa, stoklarındaki ürünü değerlendirmek için yağlık dışında fazla alternatif kalmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*