TMO fındık alımlarına başladı

TMO fındık alımlarına başladı.21056
  • Giriş : 23.08.2007 / 00:25:00

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Giresun'da fındık alımlarına başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkeze bağlı Duroğlu beldesi FİSKOBİRLİK deposunda başlanan alımlarda, daha önceden TMO'dan randevu alan 6 üretici, 2007 ürünü 13 ton fındık teslim etti.
TMO'nun bu sezon kademeli fiyat ilan ettiğini ve üreticilerin ürünlerini beklettiği takdirde kademeli fiyat uygulamasından yararlanabileceklerini ifade eden yetkililer, "Amacımız, üreticimizin mağdur olmaması, piyasa mekanizmasının işlemesi, arzı zamana yayarak, fiyat istikrarının sağlanması, tüketimin artırılması ilkelerinin göz önünde tutulmasıdır" dediler.

Yetkililer, geçen yıl ilk kez fındık piyasasına müdahale görevi üstlenen TMO'nun, bölgede yeterli deposu ve teşkilatı olmamasına rağmen görevini layıkıyla yerine getirerek 162 bin ton fındık alımı gerçekleştirdiğini kaydederek, şunları söylediler:

"Bu yıl da fındık alımlarına devam edecek olan TMO, bölgede teşkilat yapısını güçlendirmiştir. Alımlar, üreticilerin fındık alım randevu belgesinde belirtilen miktar kadar yapılacaktır. Üreticiler ürünlerini getirdiklerinde bu belge ile kimliklerini mutlaka yanlarında bulunduracaklardır. Rutubet, yabancı madde ve diğer gruplardan karışma nedeniyle ürünü reddedilen üreticilerin ürünleri kurumumuz tarafından bildirilen tarihte şartlara uygunluğu kontrol edilerek yeniden alınacaktır."

TMO'nun, aldığı 2007 ürünü fındıkların ürün bedellerini teslim tarihinden itibaren yarısını peşin, diğer yarısını da 15 gün içinde üreticilerin açtırdığı banka hesabına doğrudan aktaracağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious