TMO haberleri abartılı buldu

TMO haberleri abartılı buldu.18251
  • Giriş : 15.04.2008 / 17:13:00

TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, pirinç fiyatlarında dünya genelinde yaşanan yüzde 30’luk artışa rağmen marketlerde yüzde 100’ün üzerinde artışlar görüldüğüne dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buğday ve pirinç fiyatlarındaki artış hız kesmezken, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) görevini yapmadığına ilişkin eleştirilere kurumdan cevap geldi. TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, hububattaki fiyat artışının nedenini spekülatörlere bağladı.

Dünya fiyatlarındaki hareketin Türkiye’de abartılarak yansıtıldığını belirten Kemaloğlu, bazı ürünlerde biraz daha fazla artışları olduğunu kaydetti.

NTV’nin yayınına katılan Kemaloğlu, “Buğdayda dünya genelinde yüzde 150’lik artış var, Türkiye’deki artış ise yüzde 50 olarak gerçekleşti. Bu ekmeğe yüzde 10 artış olarak yansır. Oysa yüzde 20-50 arasında artış söz konusu. Pirinçte dünyadaki artış yüzde 30, bakkal ve marketlerde ise yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı var” diye konuştu.

İTHALAT YETKİSİ ALDIK, PİYASAYA PİRİNÇ SÜRECEĞİZ

Piyasada istikrarı sağlamak için iki seçenek olduğunu belirten Kemaloğlu, bunları ‘depodaki ürünü piyasaya sürmek ve vergi önlemi’ olarak sıraladı. Kemaloğlu, hükümetin vergi yerine TMO’ya ithalat yetkisi verdiğini belirterek şunları söyledi: “TMO’nun elinde 40 bin ton ithalat yetkisi var, şimdi pirinç için 100 bin tonluk ithalat yetkisi veriliyor. Hasada kadar pirinç ihtiyacı olmamasına rağmen biz de bunun gereğini yapıyoruz. En kısa zamanda ithalatla piyasaya pirinç süreceğiz..

Pirinçte boykot çağrısı

TMO Genel Müdürü, pirinçte boykot çağrılarını da değerlendirdi. Kemaloğlu, “Boykot çağrısına gerek yok. Zaten vatandaş, astronomik fiyatları görünce pirinç tüketiminden, bulgur tüketimine, doğal olarak kendisi geçecektir” dedi.

BAYKAL: İKTİDAR TARIMI UMURSAMIYOR

CHP ve MHP liderleri, krizin iktidar tarafından ciddiye alınmadığı görüşünde. CHP lideri Deniz Baykal, TMO’nun elinden piyasayı düzenleme yetkisinin alındığını savundu ve “Krizin temel sebebi, iktidarın tarımı umursamaması” diye konuştu. “1,5 milyon kişi tarımdan koparıldı, işsizler arasına katıldı” diyen Baykal, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak “altın yumurtlayan tavuğun kesildiği noktadayız” değerlendirmesinde bulundu.

BAHÇELİ: MADEM STOK VAR, TELAŞIN SEBEBİ NEDİR?

MHP lideri Devlet Bahçeli de siyasi iktidarın meseleyi basit sözlerle geçiştirdiğini savundu. Hükümetten, “yeterli stok vardır” açıklaması geldiğini hatırlatan Bahçeli, “Madem stok var, bu fiyat artışının ve piyasadaki telaşın asıl sebebi nedir” diye sordu. MHP lideri, bu ortamdan faydalanan AK Partililerin olup olmadığını da sordu.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious