TMO'dan ücretsiz depo imkanı

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nün yeni uygulama ile çeltik üreticilerinin TMO depolarında ücretsiz olarak ürünlerini emanet bırakabileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Bu yıl ağırlıklı olarak TMO'nun çiftçinin malını almak durumunda kalması ve çeltik üreticilerinin yoğun talepleri nedeniyle Tarım Bakanlığı'nın TMO yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmelerin sonuç verdiğini ifade eden Milletvekili Budak, "Ürününü hasat ettikten sonra mevcut piyasa koşullarında satmayıp daha sonra değerlendirmek isteyen çeltik üreticilerimiz TMO depolarına emanet ürün bırakabilecek ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerimizden depolama ücreti alınmayacaktır. Öte yandan talepte bulunan üreticilerimize toplam ürün tutarının yüzde 25'i kadar avans ödemesi yapılacaktır. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin emanet alımları 31 Aralık 2006 tarihine kadar devam edecek olup söz konusu ürün 31 Mayıs 2007 tarihine kadar depolarda muhafaza edilebilecektir" dedi.

Yerinde Emanet Alım Sistemi konusunda bilgi veren Milletvekili Budak, üreticiler, tüccarlar ve sanayicilerin kendi depolarında veya kiraladıkları depolarında stokladıkları çeltiğin, talep halinde emanet alıma tabi tutularak makbuz senedi düzenleneceğini söyledi. Budak, makbuz senedi karşılığı kullanılan kredi faizinin yüzde25'inin de TMO tarafından karşılanacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious