TMSF, Erol Aksoy Grubu ile protokol imzaladı

TMSF, Erol Aksoy Grubu ile protokol imzaladı.10183
  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile İktisat Bankası T.A.Ş. hakim ortağı Erol Aksoy Grubu arasında, Grubun Fona olan borçlarının ödenmesine yönelik olarak 9 Mayıs 2006 tarihinde (bugün) bir protokol imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TMSF'den yapılan açıklamada, protokole göre Grup, İktisat Bankası'nın Fona devredildiği 15 Mart 2001 tarihinden 31.10.2005 tarihine kadar birikmiş faizi ile toplam nakit 945.094.678 USD borç tutarını ve bu tutara ilaveten üçüncü şahıs bağlantılı işlemlerden oluşacak nakdi anapara borcunu ilk 11 yıl ana para ve takip eden son yıl faizi olmak üzere 12 yılda ödemeyi kabul etti.

Grubun Türkiye kablolu iletişim sektörünün yüzde 50'sinden fazlasına hakim iki şirketteki ortaklıkları, veri dağıtımı şirketi ve Cine5 televizyonu ve Show Radyo dahil olmak üzere 4 radyo şirketi ile medya sektöründe sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimiyle değerlerin yanı sıra sahip olduğu arsalar üzerinde geliştireceği gayrimenkul projelerinden sağlayacağı kaynaklarla ödemelerini gerçekleştirmesi planlanıyor.

Protokolde şirketlerin piyasa değerlerinin yükseltilmesinden sonra satılması ve satış tarihine kadar faaliyetlerini sürdürmek suretiyle kaynakların borçlara mahsubu yoluyla daha fazla tahsilat yapılması hedefleniyor.

Yapılan protokol ile Fon tarafından Grup firmalarının hisseleri rehin alınacak, menkul, gayrimenkul ve sair varlıklar üzerine ipotek ve rehin tesis edilecek. Protokolün Gruba ait şirketlerin yönetim ve denetimine katılmayı düzenleyen hükümleri çerçevesinde, öngörülen atamalar yapılmak suretiyle söz konusu şirketlerdeki hissedarların ortaklık hakları ilgili hissedarlara, bu şirketlerin yönetimi ise oluşacak yeni yönetim kuruluna devredilecek.

Açıklamada, TMSF'nin, kendisine kanunlarla verilen görev ve yetkiler çerçevesinde, kamu alacaklarının en yüksek değerle tahsili ve Fona devredilen bankaların kamuya maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi prensibiyle çalışmalarına devam ettiği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious