TMSF, Sabah'ın Ankara temsilcisini görevden aldı

  • Giriş : 29.09.2007 / 11:11:00

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Sabah gazetesinde, satış öncesi Ankara Temsilcisi Aslı Aydıntaşbaş görevden alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aydıntaşbaş, görevden alındığını, çalışanlardan sonra öğrendi. Aydıntaşbaş'ın görevden alınması, medya dünyasında şaşkınlığa neden olurken, TMSF tarafından atanan Medya Grup Başkanı Yavuz Onursal, "Normal bir görev değişikliği, yorum yapmak istemiyorum" dedi.
Onursal, dün sabah saatlerinde tüm Sabah çalışanlarına şu e-postayı gönderdi: "28 Eylül 2007 tarihi itibarıyla Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Sn. Aslı Aydıntaşbaş aramızdan ayrılmıştır. Sn. Aydıntaşbaş'a bugüne kadar olan çalışmaları için teşekkür ederiz."

Temsilci yardımcısı atanmıştı
Görevden alındığını çalışanlardan sonra İstanbul'dan gelen bir telefonla öğrenen Aydıntaşbaş'ın, bu sırada Ankara bürodan İstanbul'a geçilen haberleri okuduğu bildirildi. TMSF, önceki gün gazeteninin ekonomi muhabiri ve köşe yazarı Okan Müderrisoğlu'nu temsilci yardımcısı olarak atamıştı. Gazete çalışanları, bunun üzerine Aydıntaşbaş'ın, dün sabah yapılan gündem toplantısında, "Bizim Müderrisoğlu'nun atamasından haberimiz yok. Kendisini temsilci yardımcısı olarak tanımıyorum. Siz de öyle davranın" dediğini aktardılar.
İsminin verilmesini istemeyen bir Sabah yönetim kurulu üyesi, "Aslı hanım, Okan Müderrisoğlu'nun görevden alınması üzerine tepki koyarak Meclis kartını iptal etti. Bunun üzerine görevden alındı" dedi. Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan'a ise ulaşmak mümkün olmadı. TMSF'nin yönetimini devraldığı Sabah'a bir başka editöryal müdahalesi ise, geçen ay gazetenin Ankara'nın temsilci yardımcısını işten çıkarmasıydı. Buna gerekçe olarak, 'rakip kuruluşlarla temasları' gösterildi.

Sabah'ın satışına suç duyurusu
Öte yandan, Sabah hissedarı bir grup esnaf Sabah ve atv'nin satışında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla TMSF ve SPK hakkında Şişli Adliyesi'nde suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Şişli Adliyesi'ne gelen bir grup hissedar adına açıklama yapan Avukat Mahmut Yücepur, Bilgin Grubu'nun, hâkim grup olduğu için, kendisine ait borçlara karşılık halka açık olan Sabah Yayıncılık şirketini kefil olarak kullandığını ileri sürdü. Yücepur, bu kefilliğin, Sermaye Piyasası Kanunu'na aykırı olduğunu savundu. SPK'nın bu duruma göz yumduğunu savunan Yücepur, "İlgili kanuna göre, SPK, söz konusu kefilliğin iptaline yönelik dava açması gerekirken, bu davayı açmıyor. Bu sebeple, SPK'nın görevini suiistimal ettiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious