TMSF, Sabah'a el koydu

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

TMSF, Sabah ve atv’ye dün akşam saatlerinde el koydu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TMSF, bazı belgelerin kendisinden gizlendiği gerekçesiyle Sabah Gazetesi, atv ve Yeni Asır gazetesi de dahil toplam 63 yayın kuruluşuna dün akşam saatlerinde el koydu.

EKONOMİ SERVİSİ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), batık Etibank’ın sahibi Dinç Bilgin’in TMSF’ye olan borçlarını üstlenmesi karşılığında, 10 yıllık protokol ile Ciner Grubu’na verdiği Sabah Gazetesi ve atv’ye dün el koydu. TMSF’den yapılan açıklamaya göre, el koymaya, Dinç Bilgin ile Turgay Ciner’in kendi aralarında imzaladıkları iki sözleşmeyi, TMSF ile protokol yapılırken gizlemeleri neden oldu.

Fon’dan yapılan açıklamada, yeni ulaşılan gizli sözleşmeler, Fon tarafından muvafakat verilen satış ve devir protokollerini geçersiz hale getirdi

Buna göre, Sabah ve atv’nin 433 milyon dolar karşılığında 10 yıllık geri ödeme protokolü ile Merkez grubuna devrini öngören anlaşma geçersiz sayıldı. TMSF’den bir yetkili, ’başka muvaazalı işlemler olduğunu’ da belirtti.

Dinç Bilgin bildirdi

Edinilen bilgilere göre TMSF’ye gizli protokol bilgisini de Dinç Bilgin verdi. Bilgin’in kamu alacağının tahsil edilebilmesi için bu girişimde bulunduğu kaydedildi. Dinç Bilgin’in, üç ay önce TMSF ile arka arkaya üç ayrı toplantı yaptığı belirtildi.

ANKA’nın haberine göre, operasyon şöyle gerçekleşti:

TMSF Kurulu, kendi binası dışında, gizli bir yerde cumartesi günü toplandı. TMSF avukatları davet edilmedi, toplantıya, dışardan bir hukuk bürosu katıldı.

Toplantı cumartesiyi pazara bağlayan gecenin sonunda, sabaha karşı 04.00’te bitti. Toplantının sona erişiyle de operasyon için düğmeye basıldı. 20 güvenlik görevlisi Sabah gazetesi ve atv binalarına gönderildi.

Sabah ve atv’nin İstanbul’daki merkezlerine görevlilerin girdiği saatlerde İzmir, Adana ve Antalya’daki tesislere de TMSF görevlileri girdi. Polis güvenlik önlemi alırken bir saat süreyle, binalarda internet ve telefon iletişimi kesildi.

TMSF, el konulan yayın kuruluşlarını yeniden ihale edecek. Bu arada Sabah, atv ve Yeni Asır başta olmak üzere el konulan 63 yayın kuruluşunu kapsayan medya grubunun başına kayyum olarak Yavuz Onursal’ın atandığı öğrenildi.

Onursal, daha önce Sabah ve Star TV’de yöneticilik yaptı. Son olarak TV8’de genel müdür olarak çalıştı.

TMSF’nin el koyma ile ilgili açıklaması:

TMSF’nin el koyma operasyonu ile ilgli olarak yaptığı açıklama şöyle:

"Etibank A.Ş. hakim ortağı Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında imzalanmış olan gizli sözleşmelerin yeni ortaya çıkması sonucunda, Bilgin ve Merkez Grubu’nun medya sektöründe faaliyet gösteren 63 adet şirketinin yönetim ve denetimleri 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca TMSF tarafından devralınmıştır.

Etibank A.Ş.’nin hakim ortağı Dinç Bilgin ile Merkez Grubu’nun doğrudan veya dolaylı hakim ortağı Turgay Ciner arasında imzalanan 01.10.2002 tarihli Lisans sözleşmeleri, Fon ile Medya grubu arasında imzalanan 17.11.2003 tarihli ve Fon, Medya ve Merkez Grubu firmaları arasında imzalanan 03.05.2005 tarihli protokollerin imzası aşamasında mevcut olduğu halde protokol taraflarınca Fon’un bilgisinden gizlenen 12.06.2002 tarihli protokol ve 08.08.2002 tarihli sözleşmeler, Fon tarafından muvafakat verilen satış ve devir protokollerini geçersiz hale getirmiştir.

Bu hukuki durum karşısında, Dinç Bilgin’in Merkez grubu da dahil olmak üzere yukarıda zikredilen protokollere konu mal, hak ve varlıklardan oluşan tüm Medya sektöründe Turgay Ciner ile ortak olduğu, 01.10.2002 tarihli ilk lisans sözleşmelerinden itibaren başlayan bu sürecin tamamında ortak hareket ettikleri, hileye dayalı ve muvazaalı işlemlerle Fon’u yanılttıkları belgelenmiştir.

Bu nedenle, 5411 sayılı bankacılık kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimleri fon tarafından devralınmıştır. Kamuoyuna duyurulur."

Ciner’e 433 milyon dolara, 10 yıl vadeli satılmıştı

Etibank’a 27 Ekim 2001’de el konuldu.

Sahibi Dinç Bilgin, daha sonra Sabah Gazetesi’nin marka ve lisans haklarını 5 yıllığına Ciner’in sahibi olduğu Merkez Gazetecilik’e kiraladı, ancak BDDK bu işlemi ’mal kaçırma’ olarak değerlendirerek kabul etmedi.

Etibank’ın eski sahibi Bilgin’den Sabah Gazetesi ve atv televizyonunu yılda 10 milyon dolara kiralayarak işleten Turgay Ciner, bu şirketleri satın alma konusunda Mayıs 2005’te TMSF ile anlaştı.

Bu anlaşmada, Dinç Bilgin’in Etibank ve diğer fon bankalarına toplam 800 milyon doları bulan borcu, bazı indirimler yapılarak yeni ödeme planına bağlanmış oldu.

TMSF ve Ciner arasındaki prokolden şu sonuçlar çıkmıştı:

Ciner’e ait Merkez Grubu, Satel Sabah Televizyon (atv) ve Bilgin Yayıncılık (Sabah gazetesi) için 18.5 milyon dolar peşinat ödeyecek.

Merkez Grubu, 10 yılda 6 ayda bir 19.5 milyon dolarlık taksitlerle toplam 433 milyon dolar ödeyerek Bilgin’in medya şirketlerinin sahibi durumuna gelecek.

İmzalanan protokol kapsamında Ciner Grubu’nun üstlendiği borca karşılık grubun şirketi Park Enerji teminat olacak.

Ciner, 433 milyon doları ödeyince, bu para Dinç Bilgin’in Etibank’a doğrudan olan 600 milyon dolara yakın borcundan düşülecek.

TMSF, yüzde 50’si Bilgin’e ait A-Tel’i de satarak bunu Bilgin’in borcundan düşecek.

TMSF, A Tel satışından 200 milyon dolar gelir hedefliyordu. Sabah ve atv satışından gelecek 433 milyon dolar ile birlikte toplam 633 milyon dolar gelir sağlanacak ve Bilgin’in Etibank’tan doğan borcu hemen hemen sıfırlanacaktı.

TMSF Başkanı Ertürk kısa bir süre önce uyarmıştı:

’Anlaşmayı bozar malları satarız’

EKONOMİ SERVİSİ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, geçen hafta yaptığı açıklamada "Protokoller eldeki verilere göre yapılıyor. Ama ortaya daha sonra bilmediğimiz ya da gizlenmiş bir ilişki, malvarlığı çıkarsa o protokol geçersiz olur. Bu durumda kamu menfaatini gözeterek eldeki değerleri birkaç katına satacağız" diyerek, el koyma olayının sinyallerini vermişti.

Ertürk’ün, açıklamasında şu ifadeler yer alıyordu:

"Sorunlu olan protokol imzalayamadığımız 4 tane banka var. (Egebank, İmar Bankası, EGS Bank ve Yurtbank) Yurtbank’la imzaladık ama borçlu şartlara uymadığı için geçersiz kıldık, yeniden görüşmeler başladı. Bir de Etibank var. Etibank’ta ilginç bir durum var. Bankanın varlıklarıyla bir kısmı bize geçti. Bir kısmını bir satış sözleşmesi ile sattık ama henüz Dinç Bilgin grubuyla bir protokol imzalayamadık. Orada aslında son aşamadayız, birtakım gelişmeler olabilir."

Mal kaçıranla imza yok

Ortaya çıkan bu yeni duruma göre, TMSF’nin kanuni haklarını kullanacağını dile getiren Ertürk, şunları dile getirmişti:

"Kamu menfaatine, daha yüksek bir değer elde edersek onun üzerine gideriz. Biz mevcut protokolle 100 milyon dolarlık değer bağlamışsak, daha sonra gizlenmiş saklanmış değerler ortaya çıkarsa, bunu birkaç katına çıkarabiliriz. Eğer protokol imzaladığımız herhangi bir borçlu ile gizlenmiş bir ilişki ortaya çıkarsa, 5020 sayılı yasadan gelen yetkilerimizi kullanırız. Ya da taraflar protokolün şartlarına ya da değerlerine uymuyorsa 5020’ye başvurmadan protokolle aldığımız hakları kullanabiliriz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious