TMSF, şirketi yazılım ihraç ediyor

TMSF, şirketi yazılım ihraç ediyor.7375
  • Giriş : 28.11.2007 / 11:16:00

Batık banka alacaklarının tahsili çalışmalarını sürdüren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), borçlarına karşılık Bayındır Holding'den devraldığı Yaz Bilgi Sistemleri ve Ticaret A.Ş. ile Türkiye'deki finans kuruluşlarının yanı sıra, Azerbaycan ve KKTC'd

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TMSF Bilgi İşlem Müdürü ve Yaz Bilgi Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Şengül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992'de Marmara Bank'ın iştiraki Mardata olarak sektöre adım atan şirketin, 1994'te Bayındır Holding tarafından satın alınarak Baysis, 2002'de ise Yaz Bilgi adını aldığını, Fon'un bu yıla kadar şirkette yüzde 30 olan hisse oranının temmuz ayında yüzde 100'e çıktığını kaydetti.

Şengül, bilgi sistemleri geliştirme ve uygulama, bakım ve destek, danışmanlık, outsourcing hizmetleri ve ar-ge çalışmaları ile Türkiye'nin "önde gelen" bilişim firmalarından olan Yaz Bilgi'nin müşterileri arasında orta ve büyük çaplı kurumlar, bankalar, holdingler, factoring şirketleri, tüketici finansmanı firmaları, özel finans kurumları ve telekomünikasyon şirketleri bulunduğunu anlattı.

Türkiye'de bankaların da içinde bulunduğu 30'a yakın müşterileri olduğunu kaydeden Şengül, şirketin 3,5 milyon dolar cirosu bulunduğunu, 2008'de yüzde 50 büyüme hedeflediklerini, yurt dışında yeni hedeflerinde Türk Cumhuriyetler, Doğu Avrupa ve Balkanlar olduğunu kaydetti.

Şengül, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından COBIT güvenlik ve yönetim standartlarının benimsenmesiyle finans ve finans dışı sektörlere danışmanlık hizmeti vermeye başlayacaklarını da bildirdi.

"AZERBAYCAN'DAKİ BANKACILIK SEKTÖRÜ YAZILIMININ YÜZDE 10'UNU YAPIYORUZ"

Yaz Bilgi Sistemleri ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Nihal Yaslıdağ da daha önce Romanya ve Moldova'da Bayındır Holding'in bankalarına yazılım satışı yaptıklarını, Azerbaycan'da AtaBank, Rus Nikoil Bank ve Senaye Bank'ın yazılımının Yaz Bilgi tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, "Azerbaycan'daki bankacılık sektörü yazılımının yüzde 10'unu yapıyoruz. O ülkedeki ilk internet bankacılığını da biz gerçekleştirdik" diye konuştu.

Yaslıdağ, Azerbaycan'da büyüdüklerini, görüştükleri 6 banka daha bulunduğunu ve söz konusu bankalara teklifleri verdiklerini anlatarak, büyüme hedefledikleri KKTC'de Altınbaş Grubunun Creditwest Bank'ına yazılım hazırladıklarını, önümüzdeki yıl Azerbaycan ve KKTC'de yeni satışlar planladıklarını kaydetti.

Hazırladıkları yazılımların, genel müdürlük ve şube yönetiminin tüm operasyonlarını kapsadığını ifade eden Yaslıdağ, yeni hedeflerinden Türk Cumhuriyetler için Azerbaycan yazılımını, Doğu Avrupa ve Balkanlar için de KKTC için hazırladıkları AB standartlarına uyumlu yazılım paketini düşündüklerini ifade etti.

Türkiye'de çok fazla iş potansiyeli bulunduğunu anlatan Yaslıdağ, "Burada yeni bir bankaya satış yapacağız. IT danışmanlık ve güvenlik sistemi konusunda destek veren bir birim de oluşturacağız" dedi.

Yaslıdağ, şirket hisselerinin tamamının TMSF'ye geçmesinden sonra ABD'li Mortgage Flex firmasıyla ortaklık anlaşması imzaladıklarını, Türkiye'deki tutsat firmalarının yazılım ihtiyaçlarını karşılayacaklarını, konuyla ilgili sözleşme aşamasında oldukları 2 firma bulunduğunu ve bu ürünü diğer ülkelere de pazarlayacaklarını söyle

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious