TMSF, tahsilatta başarılı

TMSF, tahsilatta başarılı.10183
  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

TMSF bir yılda 6 milyar dolar tahsilat yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun son bir yıl içerisinde büyük Ticari İktisadi Bütünlük satışları ile 6 milyar doların üzerinde tahsilat gerçekleştirdiğini bildirdi.Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber’in konuya ilişkin soru önergesine, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün bilgi notuyla verdiği cevapta, TMSF’nin kanunların kendisine tanıdığı sınırlar çerçevesinde faaliyetlerini yürüttüğünü kaydetti.

Son bir yıl içinde yapılan büyük Ticari İktisadi Bütünlük satışları ile 6 milyar doların üzerinde tahsilat gerçekleştirildiğini anlatan Abdüllatif Şener, “Bu tahsilatın daha önceki dönem borçlarına mahsuben alacaklılara ödenmesine ise paranın Fon hesaplarına geçmesinden sonra başlanmıştır” dedi. Bakan Şener, şöyle devam etti:

“TMSF, Telsim’den kaynaklanan yurtdışı borçların tasfiyesinden sonra, 5472 sayılı kanunla değişik 5411 sayılı Bankacılık Kanunu gereği, kamu kurumlarına alacaklarını ödemeye başlamıştır. Borçların YTL cinsinden olduğu dikkate alınarak, Maliye Bakanlığından ’borçların döviz olarak da ödenebileceği’ yönündeki yazılı karara kadar ödemeler YTL olarak yapılmıştır.

Kamu kurum ve kuruluşlarına sözkonusu kanun dahilinde yapılacak ödemeler için zorunlu olarak döviz bozdurularak YTL cinsinden ödemeler yapılmıştır. Tüm bu işlemler Fon tarafından kendisine tanınan yetkiler çerçevesinde yürüyen rutin işlemlerden ibarettir.”

TMSF’nin kendisine verilen görevleri yerine getirirken ve bu kapsamda yetkilerini kullanırken azami özen ve ihtiyatlılık prensibi ile çalıştığının altını çizen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener, “TMSF söz konusu döviz satışlarını mevzuatı çerçevesinde belirlediği bankalarda ayrıca, gün içinde döviz transferini gerçekleştirebileceği ve Fondan döviz alım talebinde bulunan diğer bankalarda, satış anında bankalararası döviz piyasasında en iyi döviz alış satış fiyatını veren ilk yirmi bankanın sıralandığı Reuters IYIX ekranında, en iyi döviz alış fiyatını baz alarak gerçekleştirmiştir” dedi.

Bakan Şener, TMSF bünyesinde kalan dövizlerin gereklilik hali doğduğunda satışının, konunun önemi gereği azami özen ve ihtiyatlılık içerisinde gerçekleştirileceğini de ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious