TMSF Başkan'ından uyarı

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF’nin görevini tamamlamak üzere olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ertürk, ’’TMSF bugün çalışıyor, işini bitirecek ama eğer bu çürütücü mekanizmalar devam ederse, maalesef gelecekten çok ümitli olmak için de sebep yok’’ dedi.

Ertürk, Platform Adana tarafından düzenlenen ’’Kamu Yönetiminde Yeni Anlayışlar’’ konulu konferansa katılmak için geldiği Adana’da, Kent Ormanında düzenlenen sabah kahvaltısına katıldı.

Ahmet Ertürk, burada yaptığı açıklamalarda, TMSF olarak başarılı olduklarını belirterek, ’’Başarılı oluyoruz ancak, Allah, bir daha böyle projeler karşımıza çıkarmasın. Bu memleket TMSF’yi bir daha başarılı çalışmalar yapmak zorunda bırakmasın’’ dedi.

TMSF’nin, ’’Türkiye’nin 50 milyar doları’’ anlamına geldiğini belirten Ertürk, bu paradan tüm ülke vatandaşlarına pay düştüğünü ancak, Türkiye’de kimsenin kendi hakkına razı olmadığı bir anlayışın hakim olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

’’Olayın finansal boyutunun yanı sıra bir de ahlaki tarafı var. Oda başka bir şey. Yani Türkiye’de kimsenin kendi hakkına razı olmadığı, kimsenin emeğiyle elde ettiği karşılığa razı olmadığı, herkesin bir dümen çevirerek bir şeyler elde etmeye çalıştığı bir ülkede yaşamak insana acı veriyor. Bu işlerinde en çok cereyan ettiği yer finans sektörüdür. Siz bir insana banka verdiğiniz zaman o adama milyar dolarları cebine hediye ediyorsunuz demektir.’’

Konya’da yaşananların Türkiye için yaygın bir örnek teşkil ettiğinin altını çizen Ertürk, ’’buradaki bazı kişilerin Avrupa ülkelerine giderek milyonlarca dolar ve mark topladıklarını’’ söyledi.

Böyle bir ’’tezgahın’’ dünyanın hiç bir yerinde yürümeyeceğini belirten Ertürk, ’’Ama bu Türkiye’de yürüyor, tezgahın iki tarafı da enteresan. Sadece bir taraflı olmaz, dolandırmaya hazır da bir kitle lazım. Bu kitle Türkiye’de fazlasıyla var’’ diye konuştu.

-’’SAHTEKARLIKLARA PRİM VERİLİYOR’’

Türk toplumunun her alandaki sahtekarlıklara büyük prim verdiğini ileri süren Ertürk, şunları kaydetti:

’’Ben şunu gördüm, Türkiye’de iki şey çok geçerli akçe. Birincisi yalan söyleyeceksin, ikincisi utanmayacaksın. Utanmadan yalan söylersen bu memlekette prim yaparsın. Maalesef Türkiye, bu dönemleri yaşadı, bu günlerden geçti. Bugüne kadar kamu bankalarını hiç konuşmadık mesela, hiçbirimiz konuşmuyoruz. Kamu bankalarıyla yapılan, yolsuzlukların hırsızlıkların haddi hesabı yok. İki tane banka battı, iki tanesi de devlet gücüyle kurtarıldı. Emlak Bankası denen banka bir tarihte güzel bir bankaydı. Devlet dediğimiz mekanizma o bankayı peşkeş çekti. Bugün o banka battı ancak yüzlerce işadamı çıktı ortaya. Böyle bir şeyin hesabını hiç kimse sormadı, dünyanın her tarafından böyle şeyler olabilir ancak, bunu sorgulayacak bir mekanizma şart.’’

Ertürk, Türkiye’de bugüne kadar toplumsal ve ahlaki çöküntünün olduğu bir süreç yaşandığını, bu süreçleri irdelemenin ise herkesin görevi olduğunu kaydetti.

Devletin her mekanizmasına karşı kamuoyu desteğini almaya çalıştıklarını vurgulayan Ertürk, ’’Bazen kendimizi inanılmaz yalnız, çaresiz hissediyoruz. Bugün benim aleyhime açılmış 10’dan fazla kişisel dava var, geleceğimi satsam ödeyemem ama bunu göze alıyorum, birilerinin bunu yapması lazım’’ dedi.

TMSF’nin geldiği noktada iyi şeyler yaptığını ve görevini tamamlamak üzere olduğunun altını çizen Ertürk, şöyle dedi:

’’TMSF bugün çalışıyor, işini bitirecek. Ama bu mekanizma, çürüme devam ederse, çürütücü mekanizmalar devam ederse maalesef gelecekten çok ümitli olmak için de sebep yok açıkçası.’’

-BORÇLUMUZA ÖDEME-

Ertürk, haksız kazançları geri almak için büyük çaba harcadıklarını, ancak hazineye aktardıkları paralarınsa, ’’parti yardımı’’ adı altında, kendilerine borçlu olan bir partiye aktarıldığını söyledi.

Parti yardımı nedeniyle, hazineye para vermemek gibi bir politika izlemeye başlayacaklarını belirten Ertürk, şunları kaydetti:

’’Şimdi biz topluyoruz çırpınıyoruz, hazine bir partiye para yardımı yapıyor. Bizim topladığımız para bir mekanizmayla geri oraya gidiyor. Bu garip bir durum, böyle bir şey olur mu? O zaman biz hazineye para vermemek gibi bir politika izlemeye başlayacağız. Bizim verdiğimiz para tekrar bizim borçlumuza gidiyor, böyle bir şey olur mu?’’

Kahvaltıya TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, Adana Vergi Dairesi Başkanı Fatih Acar, Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, Platform Adana Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saygılı ve davetliler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious