TMSF baskı altında tutuluyor

TMSF baskı altında tutuluyor.10183
  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, yolsuzluk iddiasıyla hapse girip çıkanların kendilerine karşı ahlak mücadelesi verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargı karşısında dokunulmazlık yok sanıyorduk, ama yanılmışız Batık bankaların borçları için bazı grupların malvarlıklarına el koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, son dönemde fonun ve kendisinin baskı altına alındığını söyledi.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, yolsuzluk iddiasıyla hapse girip çıkanların kendilerine karşı ahlak mücadelesi verdiğini söyledi. Ertürk, "Önce günahsız olanın taş atması lazım; ancak günah-kârlar ilk safta bol bol bizi taşlıyor." dedi.

Ertürk, şantaj yapmak isteyenlerin birtakım insanları, maaş, politik menfaat gibi yöntemlerle kendilerine karşı ajan olarak kullandığını vurguladı. Daha önce katıldığı bir televizyon programında 'Bağlantısı olursa eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e kadar gerekirse işlem yapacağız.' dediğini ifade eden Ertürk, "Bu sembolik bir cümleydi. Ancak çok ciddi şekilde yanıldım. 'Hiç kimsenin dokunulmazlığı yoktur' sözünün yanlış olduğunu gördük." değerlendirmesini yaptı.

Kral TV'de Yüksel Evsen'in hazırladığı Sürmanşet programına katılan Ertürk, borçların tahsilinde karşılaştıkları zorlukları anlattı. Şantaj yapmak isteyenlerin yoğun bir bilgi arayışı içinde olduklarını, ancak ellerine somut bir şeyin geçmediğini kaydeden Ertürk, "Seyahatlerimiz, tatillerimiz tarassut altında. Birtakım mekanizmalar kullanılarak baskı altına alınmaya ve yıldırılmaya çalışılıyoruz." dedi. Ertürk, geçmişinde yolsuzluk iddiasıyla hapse girip çıkanların bile kendilerine karşı ahlak mücadelesi vermesinden yakınarak, "Önce günahsız olanın taş atması lazım; ancak günahkârlar ilk safta bol bol bizi taşlıyor. Ama günahkârların işi zor." şeklinde konuştu. Ertürk, son dönemde günahkâr olarak tanımladığı insanların, Egebank davası ile ilgili olarak İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma ve Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itirazla umutlandığını ifade etti. Fonun aldığı kararların daha önce de yargı tarafından bozulduğunu söyleyen Ertürk, TMSF'nin uyguladığı hükümlerin iki kez Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla itiraz edildiğini, ancak Anayasa Mahkemesi'nin bunu usulden bozduğunu ifade etti. Ertürk, "Hukuk bilgimiz şunu söylüyor: Görülen bir davada hangi madde kullanılıyorsa o maddenin Anayasa'ya aykırılığı iddia edilir. Oysa, tam 6 veya 7 madde için fonun kuruluşu dahil, el koyma yetkisi veren yasa da dahil hepsi Anayasa Mahkemesi'nde." dedi. Bunun bir anlamda dükkanın kapatılıp herkesin evine gitmesi anlamına geldiğini söyleyen Ertürk, bu durumda elde kalan şirketlerin de iade edileceğini dile getirdi.

Ahmet Ertürk, en büyük operasyonların yapıldığı İmar Bankası ile ilgili olarak Cem Uzan'la bile 15 kez görüştüklerini, Yahya Murat Demirel'den el konulan Ege Bank'la ise hiçbir zaman masaya oturmadıklarını ifade etti. Sadece eski politikacı ve hukukçu Yaşar Topçu'nun aile adına kendilerine geldiğini belirten Ertürk, yaşadıklarını, "Ne yapmak istediklerini bize anlatmadılar, başka yerlere gidip toplantı yaptılar. Bize gelen aile dostu Yaşar Topçu, 'Siz bir hata yaptınız, onurlu bir şekilde dönmeniz gerekiyor, itibarlı şekilde dönmenize yardımcı oluruz.' dedi." şeklinde dile getirdi. Ertürk, Danıştay'ın sadece Şevket Demirel ile ilgili kararının bile onların hukukçuları tarafından eksik yorumlandığını kaydetti. Ertürk, TMSF'nin el konulan bankaların mevduat sahiplerine Bankacılık Üst Kurulu kararı ile Hazine'den aldığı kaynakla ödeme yaptığı için kamuoyunda borçlu gösterilmek istendiğini belirterek, "Fonun böyle bir parası yok, devlet sana parayı da ben veriyorum dedi, fon da Hazine'den aldığı kaynağı ödedi. Borçlular fonun gücünü yıpratmak için bunu kullanıyor. Bir savaş ortamı içindeyiz. Bu savaşta her türlü ahlakî-gayri ahlakî yöntemler kullanılıyor, bunlardan biri de 'TMSF borcunu ödemiyor.' iddiası." açıklamasını yaptı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nden çıkacak olumsuz karara itiraz edeceklerini söyleyen Ertürk, "Bir anlamda işin başından beri arkeolojik kazı çalışmalarımız devam ediyor, yeni bulgulara ulaşıyoruz." ifadesini kullandı.

'Uzan'dan yapılacak tahsilat çok'

Uzan Grubu'nun durumunu da değerlendiren Başkan Ertürk, Uzanlar'ın borçlarının 6,5 milyar dolar olduğunu, faizle birlikte 9 milyar dolara ulaştığını, bir o kadar da vergiden dolayı Maliye'ye borçlandıklarını ifade etti. Şimdiye kadar yaklaşık 6 milyar dolar tahsilat yaptıklarını söyleyen Ertürk, şu bilgileri verdi: "Şu anda önemli ölçüde bir alacak tahsil edilmemiş duruyor. Satışa çıkacak şirket sayısı ise çok cüzi. Satışların büyük bir kısmı tamamlandığı için de protokol talebi gelmiyor." Uzan gibi bazı grupların yurtdışındaki hesaplarına ilişkin de o ülkelerde dava açıldığını ifade eden Ertürk, "Ancak biz bir ülkede en fazla orta seviyedeki bir avukatı tutabiliyoruz, borçlular ise en pahalı avukatlarla karşımıza çıkıyor." dedi. Ekonomi Servisi

Zeytinlik Adası bize geçince Orman İdaresi dava açtı

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Türkiye'de bürokrasinin taşıdığı bazı geleneksel hastalıkların bağımsız kurullara karşı daha da kemikleşmesinden şikayet etti ve konuyla ilgili çarpıcı örnekler verdi. Ertürk, Uzanlar'dan el konulan Zeytinlik Adası'nın 30 yıl boyunca üzerinde villaların bulunması ve tapulu arazi olmasına rağmen kendilerine devrolduktan sonra Orman Müdürlüğü'nün "Burası ormanlık arazi" diye dava açtığını söyledi. Ertürk, bürokraside ve devletin çeşitli kademelerinde iktidar odakçıklarının oluştuğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious