TMSF 'eşkiyaya' savaş açtı?

TMSF 'eşkiyaya' savaş açtı?.7375
  • Giriş : 28.02.2008 / 10:20:00

TMSF 3 derneğe savaş açtı. Üstelik de eşkiyalık düzeni kurduklarını söyledi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, telif hakları konusunda üç derneğin “eşkıyalık” düzeni kurduğunu, medyadan müzik eserleri nedeniyle ciddi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fortune dergisinin Mart sayısında yer alan haberde Ertürk, Kültür Bakanlığı’na bu konuya el atması konusunda çağrıda bulundu. Ertürk şöyle konuştu:

Birileri film çeviriyor

“Bizim medya sahipliği dolayısıyla çok ciddi şekilde karşı karşıya kaldığımız bir telif hakları sorunu var. Müzik eserlerine ilişkin telif haklarını korudukları iddiasıyla ortada dolaşan birkaç dernek var. Üç ayrı kuruluş, müzik eserlerini yayınlayan medya kuruluşlarından önemli paralar alıyor. Bunlar bizden de ciddi paralar alıyor. Bu paraların önemli bir bölümünün bu sanat eseri sahiplerine gitmediğini biliyorum. Bizi dava ediyorlar, mahkemelere veriyorlar, savcılara suç duyurusunda bulunuyorlar. Bu paraları ne yapıyorlar? Kimdir bu adamlar? Nasıl seçilirler, kim tayin eder? Bunların denetimini kim yapar? Bu sektörde öyle bir eşkıyalık düzeni kurulmuş ki, bunlar sanat eserlerini ortaya çıkaran değerli sanatçıları da sömürüyorlar, bunları yayınlayan insanları da. Ortada önemli bir rant var, bu rant kime gidiyor? Kim bunun hesabını soracak? Bu karanlık bölgede, karanlık içerisinde birileri sanat terimleriyle söylersek film çeviriyor. TMSF Başkanı olarak bu derneklerin suç duyurularına, bu derneklerin savaşına maruz kalmış birisi olarak da ben bunun ciddi şekilde takip edilmesini ve kamuoyunun bilgilendirilmesini bekliyorum. Bunun da takipçisi olacağım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious