TMSF ne var ne yok satıyor

TMSF ne var ne yok satıyor.10183
  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'nun (TMSF) elinde, tasfiyesi süren 18, küçük ortağı durumunda bulunduğu 43, yönetimine el konulan 397 olmak üzere toplam 458 şirket kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu şirketlerin çoğunun tabela şirketi olup içinin boşaltıldığını söyleyen TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, “Satılabilir durumda olanlar, mali araştırmaların ardından satılacak. Diğerleri de tasfiye edilecek” dedi.

Tahsilat hedefi 20 milyar dolar

TMSF’nin 1995 yılından sonra yaptığı nakdi ve gayri nakdi tahsilatın 13 milyar 690 milyon dolar olduğunu belirten Ertürk, bunun 13 milyar 354 milyon dolarını nakdi, 336 milyon dolarının da amme borcunu ödemeyen hakim ortakların menkul ve gayrimenkullarının satışı sonucu yapılan tahsilattan elde edildiğini bildirdi. Ertürk, 2004 yılı başlarında 6 milyar dolar olarak tahmin edilen tahsilat hedefinin, yeni yasal düzenlemelerin katkısıyla 20 milyar doları aştığını söyledi. Ertürk, “Özellikle sorunlu varlıkların satışını kolaylaştıran yasal düzenleme, yüksek tahsilatta en büyük etkenlerden biri oldu. Kamu alacağını tahsil amacıyla kanunların kendisine tanıdığı yetkiyi sonuna kadar, kimseden çekinmeden ve kararlılıkla kullanan TMSF, tüm borçlulara eşit mesafede ve adilane davranmaya özen gösterdi” değerlendirmesini yaptı.

Büyük varlıkların satış bedellerinden Maliye Bakanlığı’na ve kamu kurumlarına 4 milyar doların üzerinde ödeme gerçekleştiğini kaydeden Ertürk, “Gerek bu ödemeler, gerekse TMSF yönetimindeki şirketlerin geçmiş dönemlerde kamuya ödenmemiş yükümlülükleri de yerine getirmeleri sayesinde kamu hazinesine TMSF tarafından 3 yıllık süre içinde 10 milyar dolar kaynak aktarıldı” iye konuştu. Ertürk, kablolu televizyonculukta yaşanan karmaşaya ilişkin olarak da “12 Ekim 2006 tarihinde Kablo TV abonelerinin yaşadığı kısa süreli mağduriyet Türksat’ın olumlu adımı ile uzun süredir ödenmeyen alacağın bir kısmı tahsil edilerek çözüm noktasında önemli mesafe alınmıştır” dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious