'TMSF tarafından dolar satışı sözkonusu olamaz'

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) piyasaya dolar satışı gerçekleştirdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aldüllatif Şener, Okan Üniversitesi'nin Akfırat'ta yapacağı yeni kampusun temel atma törenine katıldı. Burada törenin ardından basın mensuplarının sorularının yanıtlayan Bakan Şener, TMSF'nin Telsim'in satışından elde ettiği paradan piyasaya ilk etapta 300 milyon dolarlık satış yaptığı iddialarını yanıtladı. Şener, bu iddiayı kesin bir şekilde redderek, "TMSF tarafından piyasaya dolar satışı diye birşey sözkonusu olamaz." diye konuştu. TMSF'nin çok önemli satışlar geçekleştiridiğini, bunların içerisinde en dikkat çekici satışın ise Telsim olduğunu kaydeden Şener, bu satıştan 4 milyar 550 milyon dolar gelir elde edildiğini hatırlattı. Bakan Şener, Vodafone'den alınan paranın TMSF'nin kasasına girdiğini, şimdi bu paranın ne olacağı sorusunun yanıtı olarak bazı iddiaların ortaya atıldığına işaret etti. TMSF tarafından piyasaya dolar satışı yapıldığı yönünde değerlendirmelere dikkat çeken Bakan Şener, "Bu değerlendirme doğru değil." dedi. Bu paranın bir kısmının Nokia ve Motorola'nın alacaklarına verilceğini söyleyen Bakan Şener, geriye kalan 3 milyar 800 milyon dolarlık kısmının şu anda TMSF'nin kasasında olduğunu dile getirdi. Şener, "Ancak satılan kurumların daha önceki dönemlerden kalma borçları var. Öreneğin vergi borçları var. İlgili bankanın hakim ortaklarının Hazineye ödemek dururmunda olduğu borçlar var. Bunların karşılığı olarak önümüzdeki dönemde değerlendirmesi yapılacaktır. Bunula ilgili açıklama da yapılacaktır. Ancak şu safhada TMSF tarafından piyasaya dolar satışı diye birşey sözkonusu olamaz." ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun piyasalardaki dalgalanmalar nedeniyle enflasyon hedeflemesinde bir sapma olup olmayacağı yönündeki sorusuna ise Bakan Şener, net cevap verdi. Bakan Şener, yılbaşında belirlenen ve ilan edilen 2006 enflasyon hedefinin geçerli olduğunu, dolayısıyla yıl sonu itibarıyla belirlenen enflasyonun gerçekleşeceğini düşündüklerini söyleyerek, bununla ilgili bir değişiklik öngörmediklerini kaydetti.

Danıştay saldırısının siyasi rant hesaplaşmalarına döndüğü yönündeki bir başka soruyu yanıtlayan Bakan Şener, "Bu tür değerlendirmelere katılmıyorum. Konuyla ilgili herkesin görevleri, sorumlulukları vardır. Basınımızın, güvenlik birimlerinin, yargı organının, idarenin görevleri ve sorumlulukları vardır. Herkesin bu görev ve sorumluluk içerisinde hareket etmesi gerekir. Şu ana kadar sürecin geldiği nokta itibarıyla hükümet olarak görev ve sorumluluıklarını yerine getirmekte ve olayın bütün boyutlarıyla aydınalmasını sağlamaya çalışmaktadır." yanıtını verdi.

Deniz Baykal'ın Danıştay saldırısına adı karışanlar arasındaki bağlantıları "Ivır-zıvır" şeklindeki değerlendirmesi hatırlatılınca Bakan Şener, "Benim dışımda bazı siyasilerin yapmış olduğu değerlendirmelere ilave bir yorumda bulunmak istemiyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious