TMSF ve SPK yöneticileri hakkımda suç duyurusu

TMSF ve SPK yöneticileri hakkımda suç duyurusu.7375
  • Giriş : 27.09.2007 / 23:03:00
  • Güncelleme : 27.09.2007 / 23:10:03

TMSF hakkında, ''görevi kötüye kullandıkları'' iddiasıyla suç duyurusu yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şişli'de bir grup, Sabah ve ATV'nin satışına ilişkin, TMSF ile SPK yöneticileri hakkında, ''görevi kötüye kullandıkları'' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Şişli Adliyesine gelen ve Sabah Yayıncılık A.Ş, Medya Holding A.Ş ve Sabah Pazarlama A.Ş'de hisseleri bulunduğunu söyleyen bir grup adına Avukat Mahmut Yücepur tarafından basın açıklaması yapıldı.

Bilgin Grubunun, hakim grup olduğu için, kendisine ait borçlara karşılık halka açık olan Sabah Yayıncılık şirketini kefil olarak kullandığını iddia eden Yücepur, bu kefilliğin, Sermaye Piyasası Kanununa aykırı olduğunu savundu.
Yücepur, SPK'nın bu duruma göz yumduğunu savunarak, ''İlgili kanuna göre, SPK, söz konusu kefilliğin iptaline yönelik dava açması gerekirken, bu davayı açmıyor. Bu sebeple, SPK'nın görevini suiistimal ettiğini düşünüyoruz'' dedi.

Halka açık olan Sabah Yayıncılık'ın, Sabah Gazetesinin imtiyaz hakkına sahip iken, Mayıs 2001'de bedelsiz olarak halka açık olmayan Bilgin Yayıncılık'a devredildiğini kaydeden Yücepur, SPK'nın, küçük yatırımcıların aleyhine olan bu duruma müdahale etmediğini savundu.

TMSF'nin de Sabah Yayıncılık'ın genel kurullarına katılmamasını eleştiren Yücepur, Sabah Gazetesi ve ATV televizyonunun satılması halinde, satış sonrası alıcıya çeşitli problemler çıkmaması için suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti. Gruptakiler, daha sonra hazırladıkları dilekçeyi Şişli Cumhuriyet Savcılığına vererek, TMSF ve SPK yöneticileri hakkında ''görevlerini kötüye kullandıkları'' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious