TMSF'den, Hülya Avşar'a dava

TMSF'den, Hülya Avşar'a dava.13061
  • Giriş : 13.03.2008 / 18:06:00

TMSF, Hülya Avşar hakkında, bir internet sitesinde yer alan ifadeleriyle ''hakaret ve iftira'' suçunu işlediği gerekçesiyle kamu davası açılması için Şişli Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) avukatları Yeter Ünal ve Mehmet Nihat Arcagök tarafından Şişli Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, Hülya Avşar'ın, Guardianturk.com internet sitesindeki 29 Şubat-5 Mart 2008 tarihli köşe yazılarında, ''birileri göz nuru sanatçınızı kekledi'', ''sürekli TMSF avukatı Arzu Hanım tarafından taciz edildim'', ''ama şimdi istesem de mahkemeye başvuramıyorum. Çünkü benimle yalnız görüşerek bana mahkemeye bir daha gitmeyeceğime dair kağıt imzalattılar'', ''kısacası kendimi hortumlanmış hissediyorum...'', ''artık, şu ünlüler üzerinden şov yapan kuruluşlar da sıktılar'', ''etik olmayan davranışlarını kendime yediremiyorum ve ayrıca onları büyüklerine saygıya davet ediyorum'', ''her şeyden önce dürüstlük doğruluk var, hani şu özlediğimiz duygular... İşte bu yüzden onlardan büyük olduğumu düşünüyorum'', ''haksız yere tehdit ederek aldığınız emeğimle kazandığım paramı sizden istemeyeceğim'' ifadelerini kullandığı belirtildi.

Dilekçede, Hülya Avşar'ın, söz konusu tarihlerde yayımlanan yazılarında, yanlış, yanıltıcı ve aşağılayıcı beyanlarda bulunarak, alacağını tahsil etmek için yasal yollara başvurmak zorunda kalan TMSF'ye, TMSF'yi temsil eden Fon Başkanı Ahmet Ertürk'e ve Fon avukatı Arzu Yüksel'e karşı basın yoluyla hakaret ve iftira içeren ağır ithamlarda bulunduğu kaydedildi.

TMSF, TMSF Başkanı Ertürk ve avukat Arzu Yüksel'in, görev ve yetki çerçevesinde yapmış oldukları işlemleri belirli bir disiplin ve süreklilik içinde, tarafsız ve en iyi şekilde, kamu yararını gözeterek ve fonksiyonunun itibarını koruyarak yerine getirmekte olduğu, yazıda yer alan ağır itham, suçlama ve hakaretlerin hiçbirini hak etmediği belirtilen dilekçede, şöyle denildi:

''Hülya Avşar, bahsi geçen ifadeleriyle bir kamu kurumu olan TMSF'ye somut bir olgu isnat ederek, itham eden, töhmet ve zan altında bırakan açıklamalar yaparak küçük düşürmüş, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e ve TMSF avukatı Arzu Yüksel'in onur, şeref ve haysiyetine saldırıda bulunarak TCK'nın 125. maddesindeki hakaret suçunu, Fon görevlilerine işlemediklerini bildiği hukuka aykırı fiiller isnat ederek TCK'nın 267. maddesindeki iftira suçunu bilerek ve isteyerek işlemiştir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, Guardianturk.com internet sitesinde yer alan ifadeleriyle TCK'nın 125 ve 267. maddelerinde belirtilen hakaret ve iftira suçunu işleyen şüphelinin cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious