TMSF'nin Sabah-atv ihalesindeki kararı nasıl olacak?

TMSF'nin Sabah-atv ihalesindeki kararı nasıl olacak?.7375
  • Giriş : 06.12.2007 / 00:30:00

TMSF'nin Sabah-atv ihalesinde ne karar vereceği merakla bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce tek katılımcılı Kral TV ihalesini "rekabet sağlanamadığı" gerekçesiyle iptal eden kurulun, yine tek katılımcılı Sabah-atv ihalesinde ne karar vereceği merakla bekleniyor.

Aylar önce dünya devlerinin katılımıyla oldukça çekişmeli geçeceği düşünülüyordu, ihale günü tek katılımcı soru işaretlerine neden oldu.

Medya ve ekonomi gündemini uzun süredir işgal eden Sabah ve atv'nin satış ihalesi çok kısa sürdü. Aralarında Avrupalı devlerin bulunduğu beş yabancı şirketin şartname aldığı ihalede, üç grup yeterlilik için başvurdu. Ancak teklif vermeye sadece Çalık grubu şirketlerinden Turkuvaz yetkilileri gitti.

Böylece tek katılımcı olarak ihaleye giren Çalık Grubu, 1.1 milyar dolarlık muhammen bedeli teklif ederek ihaleden ayrıldı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun 10 milyon dolarlık artırım teklifi de grup Çalık Grubu tarafından kabul edilmedi. Gerekli değerlendirmelerin yapıldığını vurgulayan grup sözcüsü, tekliflerinin bu seviyede kalacağını vurguladı.

KRAL TV İHALESİNİ İPTAL ETMİŞTİ

İhalenin sonucu TMSF Fon Kurulu'nun yapacağı toplantı sonucunda belli olacak. Her perşembe olduğu gibi yarın saat 11'de toplanacak olan Fon Kurulu en önemli kararlarından birini verecek.

Kurul, ihaleyi onaylarsa daha önce verdiği kararlarla çelişeccek. Çünkü TMSF tarafından 3 Ekim 2005 tarihinde ihaleyi çıkarılan Kral TV'ye tek katılımcı olan Çukurova Grubu’ndan 45 milyon dolarlık teklif gelmiş, Fon Kurulu da "İhalede rekabetin sağlanamaması" nedeniyle ihaleyi iptal etmişti.

ERTÜRK'ÜN GÖNLÜNDEN
1.5 MİLYAR DOLAR GEÇİYORDU


Kurulun aynı gerekçeyle Sabah-atv ihalesini iptal ederse bu kez TMSF'yi zor durumda bırakacak. Aylar önce Murdoch'tan RTL'ye hatta Yunan kanallarına kadar birçok grubun ilgi odağında bulunan Sabah-atv, ihale günü yaklaştıkça kelimenin tam anlamıyla gözden düştü. Ön yeterlilik alıp bilgi odasına girenler 750 milyon doların bile fazla olduğu yönünde spekülasyonlarda bulundu. Oysa TMSF Başkanı

Ahmet Ertürk muhammen bedeli 1.1 milyar dolar olarak açıklamış olsa da gönlünden 1.5 milyar dolar geçiyordu. Şimdi Fon Kurulu ihaliyi onaylarsa kendisiyle çelişecek, yok tutarlı davranıp ihaleyi iptal ederse, bu kez de Sabah-atv'nin elinde kalması riskiyle karşı karşıya kalacak. Dananın kuyruğu yarın saat 11'de kopacak.

TMSF Kurulu, en zor kararlarından birini verecek. Daha önce tek katılımcılı Kral TV ihalesini "rekabet sağlanamadığı" gerekçesiyle iptal eden kurulun, yine tek katılımcılı Sabah-atv ihalesinde ne karar vereceği merakla bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious