TMY tasarısı, değişikliklerle kabul edildi (2)

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

TBMM Adalet Komisyonu, Terörle Mücadele Yasası'nda (TMY) değişiklik öngören tasarıyı kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a af benzeri bir ceza indirimi getireceği ileri sürelen tasarının 6. maddesinin, TMY kapsamından çıkarılarak TCK'nın ilgili 221. maddesine alınmasına karar verildi. Terörle mücadele görevi yaparken suç işledikleri iddia edilen güvenlik görevlileri hakkında, adli kontrol hükümlerinin uygulanacağına dair düzenleme de metinden çıkarıldı.

Tasarının görüşmeleri sırasında CHP'li milletvekilleri, irticai terörün kollandığına ilişkin görüşlerini tekrarladı. CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan, TMK Tasarısı üzerinde yapılan değişiklikle, irticai örgütlerin önünün açıldığını ileri sürdü. Silah olmadan halk ayaklanması planlayan örgütün terör suçu işlememiş sayılacağını söyleyen Eraslan, cebir fiilinin her zaman silahla işlenmeyeceğini ileri sürdü.

CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç da, Şeyh Sait isyanını hatırlatarak, Türkiye'de 40'tan fazla irticai terör örgütü bulunduğunu iddia etti. Muharrem Kılıç, "Bazı partiler bu örgütleri yanına alarak oy almaya çalıştı. Bazı partiler, bu yüzden kapatıldı. TMY kapsamında bu irticai örgütleri cezalandıracak hüküm dışarıda kalıyor" dedi. Kılıç, Madımak Oteli'nin yakılması sırasında silah kullanılmadığını da ileri sürdü.

AK Parti Erzurum Milletvekili Nuri Akbulut da, CHP'liler'in tasarı üzerinde konuşmalarını isteyerek, "Arkadaşlar, hukuki görüşlerini söylesin, siyasi mesajlar vermesin" dedi. 50'den fazla suçun TMK kapsamına alındığını söyleyen Akbulut, "Bu kadar suçu terörle bağlantılamak doğru değil. Biraz daha daraltmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum" dedi.

CHP Antalya Milletvekili Feridun Fikret Baloğlu ise TMK Tasarısı'nın basın özgürlüğüne getirdiği kısıtlamalara dikkat çekti. Yayın durdurma konusunda savcıya yetki verilmesinin Anadolu'da yayın yapan gazeteleri zor durumda bırakacağını kaydeden Baloğlu, "Savcıya yetki verilmesi ayrıca 72 saatlik bir boşluğa sebep olacaktır" dedi.

Bunun üzerine söz alan alt komisyon başkanı Ak Partili Hakkı Köylü, basına yönelik kısıtlamaların, terör örgütünü öven yayınları durdurma şeklinde olacağını gazetenin tamamen kapatılmasının sözkonusu olmadığını söyledi. Köylü, "Bunları dahi yapmadığımız halde Avrupa ülkelerinden teröre destek veren yayınları kapatmayı isteme hakkımız olmaz" dedi.

Baloğlu'nun, "Zaten tasarıdaki 'propaganda' kelimesin ne anlama geldiği de net değil" sözlerine CHP'li Eraslan da destek vererek, "Propaganda yerine 'övme' terimi konulmalı" dedi. CHP'li üyelerin katılmadığı Tasarı'nın 5. maddesi AK Partili milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Toplantıya Jandarma Genel Komutanlığı adına katılan Albay Gazi Koçer, AB'ye uyum çerçevesinde çeşitli kanunlarda yapılan düzenlemeler çerçevesinde 1-3 yıla kadar olan suçlar için ceza erteleme, para cezasına çevirme ve seçenek yaptırımı gibi uygulamaların başlayacağına dikkat çekti. Albay Gazi Koçer, güvenlik güçlerinin moral motivasyonunu yüksek tutmak, 'Biz yakalıyoruz, serbest kalıyorlar' dedirtmemek için terör suçlularının bu düzenlemeden yararlandırılmamasını istedi. Bu görüş doğrultusunda AK Partili milletvekilleri tarafından hazırlanan önerge ile kanuna bir madde eklendi. Ancak, 15 ve altındaki yaşlarda olan suçluların, "Terör örgütünün kucağına itilmelerini önlemek için" ceza erteleme ve seçenek yaptırımından faydalanması benimsendi.

Komisyon'un Başkanvekili AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel de Tasarı'nın 15. maddesinin değiştirilmesi için bir önerge verdi. Önerge ile yapılan değişiklik ile güvenlik güçleri, "teslim ol" çağrısına uymayanlara silah kullanmaya teşebbüs etmeleri halinde, "doğrudan ve duraksamadan" silah kullanma yetkisine kavuştu. Albay Gazi Koçer, bu düzenlemeyi

Güneydoğu'da kırsalda teröristlerle yapılan çatışmalar çerçevesinde güvenlik güçlerinin önce havaya sonra yere ateş etme mecburiyetinden olayı yaşanan zorluklar için istediklerini belirterek, "Zayiatlarımızın çoğunluğu zaten bu ilk ateş sırasında meydana geliyor" dedi. AK Partili Özel de bu yöndeki önergeyi, Güneydoğu'daki güvenlik güçlerinin teröristlerle girilen silahlı çatışmalarda hareket kabiliyeti kazanmaları için verdiğini açıkladı.

CHP'li milletvekilleri de "silahlı terör örgütü" teriminin tasarıya yeniden dahil edilmesi için önerge vererek Tasarı'nın terör örgütü tanımının yapıldığı 1. madde üzerinde tekriri müzakere talebinde bulundu. Ancak bu talep, "Terör örgütü ile ilgili tanımların TCK'da açık olarak yapıldığı" gerekçesi ile kabul edilmedi.

Daha sonra Tasarı'nın tümü üzerinde yapılan oylama sonunda TMK Tasarısı kabul edilerek, Genel Kurul'a sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious