TMY tasarısı değiştiriliyor

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

TBMM Adalet Alt Komisyonu’nun Abdullah Öcalan’a af benzeri ceza indirimi getireceği söylenen Terörle Mücedele Yasası’nın (TMY) 6. maddesindeki ’etkin pişmanlık’ ibaresinin çıkarılmasına karar verdiği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Böylelikle bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın af benzeri bir ceza indiriminden yararlanabileceği yönündeki endişeler de giderilmiş oluyor.

Metinde yapılan değişiklikler, bu akşam veya yarın sabah hükümete sunulacak. Hükümetle yapılacak iştişareye göre tasarı metnine son şekli verilecek.

Alt Komisyon, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığındaki toplandı. Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin de katıldı. Toplantıda, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın da yararlanacağı gerekçesiyle tartışma konusu olan 6. madde ele alındı. Kurumlardan gelen görüşleri değerlendiren Alt Komisyonun, etkin pişmanlıkla ilgili ’’alternatif metin’’ hazırladığı öğrenildi.

Alt Komisyon Başkanı Köylü, toplantıdan sonra gazetecilerin, tasarının 6. maddesinin ’’etkin pişmanlık’’ hükmünü içeren son fıkrasının çıkarılıp çıkarılmayacağı sorusuna, ’’Bu fıkra çıkmayacak. Üzerinde değişiklik yapacağız’’ dedi. Köylü, bu akşam, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşeceklerini belirterek, yarın tekrar toplanarak tasarı üzerindeki çalışmalarını tamamlayacaklarını bildirdi.

Alt Komisyon, Tasarı’ya bir de fırka ekleyerek, ”1. maddede tanımlanan tüm şartları yerine getiren bir terör örgütü, henüz silahlanmamışsa, cezası yarı yarıya indirilir” hükmünü getirdi. Böylece terör örgütleri için silahlanma şartı belirginleştirilmiş ve amaç değil yöntem suç konusu edilmiş oldu.

Alt komisyonun dün ve önceki gün yaptığı toplantılarda, tasarıyla ilgili yaptığı bazı değişiklikler şöyle:

TBMM Adalet Alt Komisyonu, terörle mücadele sırasında suç işleyen güvenlik görevlilerinin tutukluluk süresini evde geçirmesine imkan sağlayan düzenlemeyi Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’ndan çıkarıldı. Adli kontrol mekanizmasını getiren bu madde, özellikle, Şemdinli’deki bombalama olayında yargılanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’i cezaevinden çıkarma amacı taşıdığı gerekçesiyle tartışmaya neden olmuştu.

Güvenlik birimlerinin talebi üzerine, terörle mücadele eden kamu görevlilerine; görevlerinden ayrılmış olsalar dahi kendilerine, eş veya çocuklarına karşı bir saldırıda silah kullanma hakkı tanıyan hüküm korundu.

Terörle mücadele sırasında işledikleri suçlardan dolayı yargılanan güvenlik görevlilerinin, süre şartı aranmaksızın tutukluluk süresini adli kontrol hükümlerine göre cezaevi dışında geçirmesine olanak sağlayan hüküm metinden çıkarıldı.

Terör faaliyetini teşvik eden veya propagandasını yapan süreli yayınların 15 günden 1 aya kadar durdurulmasıyla ilgili cezanın kapsamı genişletildi. ’süreli’ ifadesi çıkarılarak, basılı veya görsel tüm yayınlar için bu yaptırım getirildi. ’15 günden 1 aya’ ifadesi çıkarılarak, ceza süresi sınırsız hale getirildi.

Terörle mücadele eden kamu görevlilerinin tanık koruma programından yararlanmasıyla ilgili özel hükümler tasarıdan ayıklandı. Bu görevliler mevcut uygulamada olduğu gibi devletin olağan koruma programından yararlanacak.

TBMM Adalet Alt Komisyonu, Terörle Mücadele Kanun Tasarısı’ndaki terör tanımını değiştirerek, cebir ve şiddet içermeyen eylemlerin terör sayılmasının önüne geçti. TMK Tasarısı’nın tepki çeken terör tanımı, değiştirilerek, terör örgütleri için ”cebir ve şiddet içeren eylemler” yapan ibaresi eklenerek, ’cebir ve şiddet kullanma, korku yayma, baskı ve yıldırma yapma” fiilleri eklendi.

Terörün finansmanını yasaklayan maddedeki ”doğrudan veya dolaylı” ifadesi çıkarıldı. Alt Komisyon, terörün finansmanı suçunun tanımında da değişiklik yaptı. Terör örgütünün faaliyetlerinde kullanılacağını bilerek ve isteyerek fon sağlayan veya toplayanlar, örgüt üyesi gibi cezalandırılacak. Fon kullanılmamış olsa dahi, fail aynı şekilde cezalandırılacak. Suçların, kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılarak işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılacak. Terör suçlarına bakan ağır ceza mahkemelerinde, 15 yaşın üzerindeki çocukların da davalarına bakılacak.

TMK Tasarısı’nın en çok eleştiri alan hükümlerinden biri olan ve, ”kolluk kuvvetlerine adam öldürme yetkisi veriyor” diye eleştirilen madde de değişikliğe gidilerek, ”hedefi” hükmü ”tehlikeyi” şeklinde değiştirildi. Buna göre madde, ”Kolluk kuvvetleri, terör örgütlerine yönelik operasyonlarda ”teslim ol” emrine itaat etmeyerek silah kullanmaya teşebbüs edenlere karşı, tehlikeyi etkisiz kılabilecek ölçü ve orantıda, duraksamadan silah kullanabilecek” halini aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious