TMYK, harekete geçti

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK), Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında 17 şubat perşembe günü toplanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık Merkez Bina'da yapılacak toplantıya, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, MİT Müsteşarı Emre Taner, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ve MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan katılacak.

Toplantıda son MGK toplantısında da gündeme gelen, 120 maddelik "Terörle Mücadele Eylem Planı" görüşülecek. 27 eylülde yapılan ilk toplantıdan bu güne yaşanan gelişmelerin kapsamlı bir değerlendirilmesi yapılacak. Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde meydana gelen olaylar da masaya gelecek.

1997 yılında Ana-Sol iktidarı döneminde oluşturulan Kurul, 8 yıl aradan sonra ilk kez 27 Eylül 2005'te toplanmıştı. Toplantıda, MİT, polis ve askerin ihtiyaçları tesbit edilmiş ve terör olaylarının geniş bir değerlendirilmesi yapılmıştı. Toplantıda, Kurul'un terör konusunda aktif rol üslenebilmesi için neler yapılabileceği de istişare edilmişti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'ın terörle mücadelede Başbakanlık'ın daha aktif görev alacağını açıklamasının ardından; Başbakan Erdoğan imzasıyla yayımlanan bir genelge ile TMYK Başkanlığı'na getirilmişti. Kurulun sekretarya görevi ise Başbakanlık Güvenlik İşleri Başkanlığı'na verilmişti.

Başbakanlık Teşkilat Kanunu'nun 12. Maddesi'ne göre Güvenlik İşleri Başkanlığı'nın görevleri şöyle:


1) İç ve dış güvenlik işleri ile ilgili kuruluşlarla temas etmek ve bunlar arasında koordinasyon sağlamak.

2) İç ve dış güvenliği ilgilendiren konularda inceleme ve araştırma yapmak, bunları değerlendirmek ve teklif hazırlamak.

3)Başbakanlığın koordinatörlüğünde görevleri ile ilgili konularda teşkil eden koordinasyon kurullarına sekreterya hizmeti vermek.

4) Sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilan edilen bölgelerde sıkıyönetim veya olağanüstü halin ilanına esas olan konularda bilgileri derlemek, değerlendirmek ve bu hususlarda koordinasyon sağlamak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious