TNT operasyonu (2)

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nce düzenlenen operasyonda ele geçirilen TNT patlayıcılarının Erdoğan'a yönelik bir suikast olmadığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, operasyonda 2 kişinin gözaltına alındığı, 735 gram TNT patlayıcı, bir adet lav silahı, 100 adet uzun namlulu silahlara ait mermi ve askeri muhimmatın ele geçirildiği açıklandı. Emniyet Müdürlüğü açıklamasında, "Opersayonun Başbakan Erdoğan'ın Bursa programına denk gelmesi tamammen bir tesadüftür. Olayla ilgili iki kişi gözaltındadır. Şüphelilerin birinin üzerinden askeri kimlik çıkmıştır. Şahsın orduyla bağlantısı araştırılıyor. Olayın terörle bağlantısı da araştırılıyor. Başbakan'a suikastle uzaktan yakından ilgisi yoktur." denildi.

Gözaltına alınan iki kişinin yarın adliyeye sevk edileceği öğrenlidi.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Geçtiğimiz yıl Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'dan disiplinsizlik nedeniyle atılan uzman çavuş ve esrar satıcısı olduğu iddia edilen arkadaşı, 'Hizbullahçı' kılığına giren polislere 735 gram TNT patlayıcı, lav silahı ve çok sayıda askeri mühimmatı satarken yakalandı. Zanlılar, ellerindeki silahları teslim etmek için polislerle cami avlusunda buluştu. Zanlıların askeri mühimmatları ticari amaçla kullanmayı planladıkları öğrenildi.

VÜCUDUNA BOMBA DÜZENEĞİ YERLEŞTİRMİŞ

Uzun bir hazırlık döneminden sonra Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Organize Büro Amirliği ekipleri, ellerindeki TNT patlayıcı ve lav lisahını satmak isteyen zanlıların yakalanması için harekete geçti.

TSK'dan atılan uzman çavuş ve çeşitli suçlardan sabıkalı olduğu öğrenilen arkadaşıyla 'Hizbullahçıyız' diyerek irtibata geçen polis, bir dizi açılış için dün Bursa'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa proğramından sadece 3 saat önce zanlılarla buluşmayı kararlaştırdı. Zanlılara buluşma yeri olarak merkez Nilüfer ilçesi Küçük Sanayi Sitesi'ndeki camii avlusunu ileten polis, operasyon için hazırlıklarını tamamladı.

Ellerindeki çantalarla birlikte buluşma yerine gelen uzman çavuş ve arkadaşı, polis tarafından kıskıvrak yakalandı. Üzerinde bomba düzeneğine rastlanılan uzman çavuş, "Abi korkmayın, bomba düzeneği sahte, düzenek içine tuz koydum" diye bağırdı. Operasyonda düzenekleriyle birlikte 735 gram TNT patlayıcı, bir adet lav silahı, el ve sis bombaları ile çok sayıda kamuflaj ve askeri elbiseler ele geçirildi.

TİCARİ AMAÇLA ÇALMIŞLAR

Operasyonda geçtiğimiz yıl Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'dan disiplinsizlik nedeniyle ilişiği kesilen bir uzman çavuşla arkadaşı gözaltına alındı. İki zanlı ifadelerine başvurulmak üzere Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Şüphelilerden birinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmiş bir subay olduğu öne sürülürken, soruşturmayı bizzat Cumhuriyet Savcısı'nın yürüttüğü öğrenildi. Şüphelilerin patlayıcı ile diğer mühimmatı nereden temin ettikleri, hangi amaçla yanlarında taşıdıkları ve bir örgüt bağlantılarının olup olmadığının da araştırıldığı belirtildi.

Operasyonda polis, çok sayıda mermi ile askeri elbise, bot ve mühimmat ele geçirdi. Polis, zanıllarla 'Hizbullah üyesiyiz' diyerek irtibat kurdu. Operasyonun çok yönlü olarak sürüldüğü bildirildi. Zanlıların Başbakan Erdoğan'a yönelik herhangi bir suikast girişiminde bulunmadığı, sadece ticari amaçla patlayıcıları ellerinde bulundurdukları ortaya çıktı. Askeri mühimmatın ordudan çalındığı iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious