TOBB, kaynaklarını kriz için feda etti

TOBB, kaynaklarını kriz için feda etti.10629
  • Giriş : 19.11.2008 / 08:27:00

TOBB kaynaklarından 100 milyon YTL'yi Halk Bankası üzerinden üyelerine ucuz kredi olarak kullandıracak. Kredinin faiz oranı da piyasanın altında olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şimdi gözler yaklaşık 4 milyar dolar kaynağa sahip olduğu ileri sürülen işçi ve işveren sendikalarına çevrildi.

Bankaların kredi faizlerini yüzde 30'lara çıkardığı, kredileri ise vadesi gelmeden çağırdığı bir ortamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Halkbank desteğiyle yeni bir uygulama başlatıyor. Reel sektörü desteklemek amacıyla 100 milyon YTL'lik kaynağını Halk Bankası'na yatıran TOBB, üyelerine yüzde 15,9 olması beklenen faizlerle kredi sağlayacak. Krizle birlikte finans sıkıntısına giren ve tek çareyi işçi çıkarmakta bulan işletmelere destek olmayı hedefleyen TOBB'un girişimine elinde yüklü kaynakları bulunduğu iddia edilen işçi ve işveren sendikalarının da katılması bekleniyor. Türkiye'de reel sektörü temsil eden sivil toplum ve meslek örgütlerinin elinde yaklaşık 4 milyar dolar kaynak olduğu ileri sürülüyor.

Zor durumdaki şirketlere kaynak sağlamak için ilk adım bugün Ankara'da atılıyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Sezerin'in ortak olarak açıklayacağı yeni uygulama ile TOBB kendi kaynaklarından ihracat kredisi ve çeşitli nakit ve gayrinakdi kredilerini KOBİ ve ticari nitelikli firmaların kullanımına açacak. Bu kaynağın yaklaşık 100 milyon YTL olacağı ve faizinin de yüzde 15,9 olacağı öğrenildi.

TOBB, bu uygulamanın ilk olmadığını, kendilerinin para veya sermaye piyasası aracı kurumu olmadıkları halde 2001 ve 2005 yılında da kaynaklarından elde ettikleri gelirleri üyelerine kullandırdıklarını açıkladı. Reel sektöre desteği sürdürdüklerini belirten TOBB yetkilileri bugüne kadar kendi özkaynaklarından farklı finansal uygulamalarla, yaklaşık 560 milyon YTL kaynak yarattıklarını ve 12 bin 155 reel sektör üyesini bu hizmetten faydalandırdıklarını bildirdi.

Yağmurlu havada kaçmadık

Halkbank yetkilileri ise reel sektörü destekleme kapsamında meslek birlikleriyle işbirliği yapmaya önem verdiklerini kaydederek özellikle sanayi ve ticaret odalarının kendi kaynaklarını, üyelerine çok uygun şartlarla kredi olarak kullandıran ilk ve tek banka olduklarını açıkladı. "Yağmurlu havalarda şemsiye kapatmayan" banka olduklarını belirten yetkililer, bu dönemde de risk emniyetinden ödün vermeden piyasanın içinde yer alarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceklerini belirttiler.

Krize rağmen son iki ay içinde daha önce bankayla hiç bir kredili çalışması bulunmayan toplam 9 bin 589 adet yeni müşteriye, 166 milyon YTL nakit kredi kullandırıldığını belirten Halkbank yetkilileri, gerek banka kaynaklı gerek fon kaynaklı olmak üzere; odaların dışında, KOSGEB, Avrupa Yatırım Bankası, Dünya Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı ile de bu tür protokol imzaladıklarını belirttiler. Bu kapsamda Türkiye'de ilk defa TOBB'la 2004 ve 2005 yılında olmak üzere 2 defa; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile de 2006, 2007 ve 2008 yılı başında protokol imzaladıklarını belirten Halkbank yetkilileri ekim sonu itibariyle 238 odayla protokol imzalandığını ve bu odaların üyelerine indirimli faiz oranları ile işletme ve yatırım kredisi kullandırılmakta olduğunu açıkladılar. Halkbank yetkilileri bugüne kadar yaklaşık bin firmaya 500 milyon euro yurtdışı kaynaklı yatırım kredisi kullandırıldığını da dile getirirken 2009 yılında bankaya getirilmesi kesinleşen 380 milyon euro ve 150 milyon dolar kaynak bulunduğunu da açıkladılar.

Bu arada uygulamanın işçi ve işveren sendikalarına da yayılması isteniyor. Bu kurumların elinde yaklaşık 4 milyar dolarlık bir kaynak olduğu, bu kaynakların da Halkbank dışında diğer bankaların da katılımıyla düşük faizli krediler olarak zor durumdaki şirketlere kullandırılması gerektiği dile getiriliyor.

Kaynak kamu sendikalarında

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak, özel sektör sendikalarında kaynak sıkıntısı yaşandığını, bu türden bir uygulamanın kamu sendikaları için geçerli olabileceğini söyledi. Budak, "Kaynak olsa, bu işbirliğine özel sektör sendikaları da evet diyebilir. Ancak asıl kaynak, Yol-İş, Demiryolu-İş gibi kamu sendikalarda bulunuyor. Çünkü bu sendikalar işçi aidatlarını Hazine'den alıyor. Özel sektör sendikaları için bu zor, isteseler de düşünemezler" dedi.

Halkbank'ın işbirliği yaptığı odalar ve rakamları

Kurum - Faiz (%) - Kaynak
BTSO 12,60 30 milyon YTL
TOBB 15,9 100 milyon YTL (tahmini) (anlaşma yapması bekleniyor)

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*