TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu' ndan açıklama

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu' ndan açıklama.8220
  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Rakiplerimizle eşit şartlarda mücadele etmek için önümüzdeki engeller kaldırılsın".

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, rakipleri ile eşit şartlarda rekabet ettikleri ve Futbol oynadıkları saha temizlendiği takdirde Türkiye'yi dünyanın lider ülkesi yapacaklarını belirtti.
Hisarçıklıoğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen ''2005 Yılı Vergi Rekortmenleri ve Başarılı İhracatçılar'' ödül töreninde yaptığı konuşmada, ''Biz Türkiye'yi dünyanın gelişmiş ilk 10 ülkesine dahil etmekle birlikte 5 milyon işsizine ve her yıl yetişen 700 bin gencimize de iş buluruz. Türk özel sektörü ve Türk girişimcisi olarak, ülkemizi ekonomide dünyanın lider ülkesi yaparız. Bu konuda yetkililerden tek isteğimiz, bizim önümüzdeki sahanın temizlemesi. Yani rakiplerimizle eşit şartlarda Futbol oynama şansı tanınsın. Bu fırsat sağlandığı zaman bakın bakalım Türkiye dünyanın gelişmiş 10 ülkesi arasına sokuyormuyuz sokmuyormuyuz?'' diye konuştu.
Türkiyenin son günlerde ihracatta bir çok başarılara imza attığına değinen Hisarcıklıoğlu, Bu başarılarda özel sektörün azımsanmayacak bir önemi olduğuna dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, 25 sene önce Türkiye kayıtlı şirket sayısının 26 binken, bu sayının bu gün 650 bine çıktı. 20 sene önce Türkiye'nin ihracatı 2 milyar 850 milyon dolarken, bugün 80 milyar dolara çıktı. Ortada 25 yıllık bir başarı hikayesinin var. 20 sene önce Türkiye ihracatının yüzde 90'ının tarım ve maden ürünleri gibi doğal ürünlerden sağlanırken bu gün ihracatımızın yüzde 90'ı sanayi ürünü. Bununda yüzde 65'ini Avrupa Birliği'ne üye ülkelere yapıyoruz" şeklinde konuştu.
Turizm sektöründe de önemli gelişmelerin yaşandığının altını çizen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: "Türkiye'nin 20 yıl önceki turizm geliri 300 milyon dolar. 2006 yılında ise bu rakam 18 milyar dolar seviyelerine ulaştı. 20 sene önce biz turizmi beceremeyiz derdik. Ancak günümüzde turizm alanında dünyanın önce gelen ülkeleri arasında yer almaya başladık. En önemlisi ise, 25 yıl önce hizmet sektöründe sıkıntılar yaşarken, hizmet sektöründe de bana göre dünyanın en önemli bir yerine ayak bastı'' diye konuştu.
GELİR İDARESİ BAŞKAN VEKİLİ ARIOĞLU: TÜRK EKONOMİSİ ARTIK DALGALANMALARA KARŞI DAYANIKLI HALE GELDİ
Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu ise Türkiye ekonomisinin artık, dalgalanmalara veya bir takım dış şoklara karşı daha dayanıklı hale geldiğini söyledi.
Son 4 yıllık dönem içerisinde, 2003 yılında vergi artışları olduğunu, ama buna rağmen, bazı konularda vergi indirimi yaptıklarını belirten Arıoğlu "Kurumların kar dağıtımında verdiği vergi oranı yüzde 65'den yüzde 45'e indirildi. Çünkü o ortamda aşırı bir vergilenme söz konusuydu. O ortamda bu vergi oranı ile şirketlerin devam etmesi normal gözükmüyordu. Diğer alanlarda artış olmasına rağmen, kar dağıtımı yaptık. Bu dönemde 4 yıl üst üste hem mali disiplinin sürdürülmesi ve hem de büyümenin istikrarlı şekilde sürdürülmesi pek alışagelen bir durum değildi. Bunu yaptık. Ama bunu yapmadığınız zamanda, saman alevi gibi yükselen, yatırımcılar, tüccarlar olabilirdi. Ama sonuçta ekonomide bir dalgalanma geldiğinde, yıllarca emek verilen konular bir gecede heba olup gitme noktasına geliyordu. Bu nedenle ekonomik istikrarı işin temeline koymak durumundayız. Bu nedenle hepimiz bu konu üzerinde hassasiyetle durmalı ve önemine inanmalıyız. Çünkü eğer ki mali disiplinde ekonomik istikrarı sağlayamazsanız, yani yatırım ortamını müteşşebisin, teşebbüsüne uygun haline getirmezseniz, o zaman kayıt dışı kalarak kendini korumak isteyenler dahi sonuçta bu işten zarar görür'' diye konuştu.
Basın yayın organlarında çalışanların fiş toplamayacağı şeklindeki haberlerin yanlış anlaşıldığını anlatan Arıoğlu, "Belge alma kalkmış değil, belge ile vergi iade alımı kalkmıştır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious