TOBB Başkanı'ndan anneler günü mesajı

TOBB Başkanı'ndan anneler günü mesajı.9399
  • Giriş : 09.05.2009 / 17:30:00

Hisarcıklıoğlu, Anneler Günü'ne ilişkin olarak, ''Kadının elinin değmediği bir ekonominin bereketi olmaz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Hisarcıklıoğlu, Anneler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, kadın istihdamının, fırsat eşitliğinin, genel ve mesleki eğitimin, yerel ve ulusal düzeyde, daha fazla gündemde tutulmasının Türkiye'nin aydınlık geleceğini kurmak için öncelikli görevlerin başında geldiğini belirtti.

''Türkiye'nin bugünlere ulaşmasında, bizlerin yetişmesinde en büyük hak sahibi olan annelerimize olan minnet borcumuzu ancak böyle ödeyebiliriz'' diyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin geleceğinin şekillenmesinde annelerin aile içinde ana rol oynadığına şüphe olmadığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

''Aile yapısının korunması için hiçbir özveriden kaçınmayan annelerimiz, aynı zamanda yüklendikleri manevi sorumlulukları da unutmayarak, aile içerisinde sevgi, saygı ve hoşgörü bağlarının kurulmasını sağlarlar.

Modernleşme yolunda bir taraftan güzel geleneklerimizi muhafaza ederken, yanlış anlayışlarımızı da değiştirmek durumundayız. (Başımıza yeni icat çıkartma) denilerek yetiştirilen insanlarımızın pek çoğunun yenilikçi vasıfları törpülendi. Beyinlerimize pranga vuruldu. Soran, araştıran, sorgulayan, daha iyiyi arayan değil, idare-i maslahatçı olduk. Benzer bir yanlış anlayış da 'elinin hamuruyla erkek işine karışma'dır.

Kadının elinin değmediği bir ekonominin bereketi olmaz. Büyümesi de olmaz. O yüzden diyoruz ki, Türk toplumu, bu prangadan da kurtulmalıdır. Elinde hamur olanlar her işe karışsın ki, büyümenin bereketini toplumun tamamı hissedebilsin.''

-''HEDEFİMİZ KADININ DAHA GÜÇLÜ VE ÜRETKEN KONUMA ULAŞMASI''-

Geçen yıl Ağustos ayında gerçekleştirdikleri Kadın Girişimciler Kurultayı ile Türk iş dünyasında artık yeni bir sayfa açtıklarına inandıklarını ifade eden TOBB Başkanı, hedeflerinin önde gelenlerinden bir tanesinin de, kadının toplumda hak ettiği yere yükselmesini, daha güçlü ve üretken bir konuma ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

TOBB olarak, bu konudaki sosyal sorumluluğu ve görevleri hiçbir zaman ihmal etmediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, ''Bundan sonra da üzerimize düşen hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Anneler Günü vesilesiyle, dünyanın en zor ve yüce görevlerinden birini üstlenmiş olan annelerimizi kutluyor, onları Türk iş dünyası adına saygıyla selamlıyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*