TOBB: Krizden en az biz etkileniriz

TOBB: Krizden en az biz etkileniriz.18601
  • Giriş : 09.10.2008 / 17:54:00

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, teorik olarak bakıldığında küresel krizden en az etkilenecek ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hisarcıklıoğlu, Türk-Çek İş Konseyi Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, dün akşam eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşmesinde krizle ilgili endişelerini dile getirdiğini ifade etti.

Finans dünyasında başlayan krizin bütün dünyayı sarsmaya başladığına değinen Hisarcıklıoğlu, "2001'de bizim başımıza gelenlerin bugün neredeyse bütün dünyanın başına geldiğini görüyoruz. Biz 2001 krizinden epey bir ders aldık ve bundan güçlenerek çıktık" dedi.

Bu dönemde bütün dünyanın mutlaka ekonomik krizden etkileneceğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Bundan az etkilenecek, çok etkilenecek olanlar var. Bizim isteğimiz ve talebimiz, önümüzdeki dönemde bunun en az etkileyeceği ülkelerin başında Türkiye'nin gelmesi. Teorik olarak baktığımız zaman en az etkilenecek ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğunu görüyoruz.

Önümüzdeki kısa bir süre içinde finans ve reel sektörün bir araya geldiği bir toplantıyla dünyanın önünde bulunan bu ekonomik krizin değerlendirilmesi için Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında bir araya geliriz diye düşünüyorum."

-TÜRKİYE İLE ÇEK CUMHURİYETİ İLİŞKİLERİ-

Konuşmasında Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ilişkilere de değinen Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün genç bir generalken Çekoslavakya'daki Karlovy Vary kentine yaptığı ziyaret sırasında tuttuğu günlükteki olumlu izlenimlerin ikili ilişkilerin gelişmesinde önemli yeri olduğuna inandığını söyledi.

Rifat Hisarcıklıoğlu, 2009 başında Çek Cumhuriyetinin AB dönem başkanlığını üsteleneceğini hatırlatarak, Çek Cumhuriyetinin dönem başkanlığı sırasında Türkiye'nin AB üyeliği için atılacak adımlara öncelikler listesinde yer vereceğine kuşku duymadığını ifade etti.

2000 yılında 260 milyon dolar olan ikili ticaret hacminin geçen yıl sonu itibariyle 1,7 milyar dolara çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu, bu rakamların iki ülkenin dış ticaret hacmi ve ekonomik büyüklüğü dikkate alındığında istenilen seviyede olmadığını, Çek Cumhuriyetinin toplam ithalatı içinde Türkiye'nin payı binde 4 iken, Türkiye'nin toplam ithalatından Çek Cumhuriyetinin aldığı payın binde 6 civarında olduğunu anlattı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çek Cumhuriyeti ile ticaret ve yatırım alanındaki işbirliğini daha ileriye götürmeye kararlı olduklarını da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*