TOBB son aylarda olanlardan endişe duyuyor

TOBB son aylarda olanlardan endişe duyuyor.7707
  • Giriş : 27.05.2007 / 13:08:00

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Son birkaç aydır olanlardan endişe duyuyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, güven ve istikrar ortamının sürdürülmesini ve geleceğe ilişkin bir ufuk olmasını istediklerini belirterek, son birkaç ayda olup bitenlerin, bu ufku karartmasından endişe duyduklarını söyledi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin, seçimsiz 62. Genel Kurulu, TOBB ETÜ'de başladı.

Genel Kurul'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, alkışlar eşliğinde salona birlikte girdi.

Genel Kurul'a, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Bayındırlık Bakanı Faruk Nafiz Özak, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

Genel kurul, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından çalışmalarına başlarken, konuklara ''Türkiye Geleceğini İstiyor'' temalı bir multivizyon gösterisi sunuldu.

Genel Kurul'da ilk konuşmayı yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklmıoğlu, güven ve istikrar ortamının sürdürülmesini ve geleceğe ilişkin bir ufuk olmasını istediklerini söyledi. Son birkaç ayda olup bitenlerin, bu ufku karartmasından endişe duyduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, uzun yıllar sonunda sağlanan makro istikrar sayesinde ekonominin son 5 yıldır kesintisiz büyüdüğünü belirterek, ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinde 2.4 milyon kişiye yeni istihdam sağlandığını kaydetti.

Güven ve istikrar ortamının sürdürülmesini ve geleceğe ilişkin bir ufuk olmasını istediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Son birkaç ayda olup bitenlerin, işte bu ufku karartmasından endişe duyuyoruz. Evet, sancılı bir dönemden geçiyoruz. Ama yaşadıklarımız, çağdaş iktisadi ve toplumsal yapının gerisinde kalan, milletimizin beklentilerini karşılayamayan, siyasi ve idari yapımızın neden olduğu sancılardır." diye konuştu.

Siyasi ve idari yapıda, köklü bir reform zamanının geldiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İşsiz veya işini kaybetme riski olan büyük bir kitle, istikrarı koruyan, istihdam sağlayan, gelir artıran politikalar istiyor. Türk halkı, Cumhuriyetin kazanımlarından vazgeçmeden, kendi değerlerine saygılı ve dünya standartlarında bir demokrasi istiyor. Türk halkı, kapılarını dünyaya kapamak istemiyor. Dünya ekonomisinden daha fazla pay almak istiyor. Türk halkı, kamu yönetiminde şeffaflık ve sorumluluk istiyor, sisteme inancını zayıflatan adaletsizlikleri ve yolsuzlukları, artık daha fazla görmek istemiyor" şeklinde konuştu.

Rıfat Hisarcıklıoğlu, siyasi ve idari yapının taleplere cevap vermemesinden dolayı keskin inançlar ve ideolojilerin ön plana çıktığını kaydetti.

Toplumun kamplara bölünme eğilimi taşıdığını dile geteren Hisarcıklıoğlu, küreselleşme çağında artık imkansız olan 'içe kapanma' eğilimlerinin güçlendiğini, yabancı düşmanlığının da yayılmak istendiğini söyledi.

Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, bir bütün olarak iyi bir sınav veremediğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, kimin kabahatli olduğuna ilişkin tartışmanın bir kenara bırakılarak sistemin işlemeyen yönlerinin iştetilmesini istedi.

Siyasi partiler ve seçim yasalarının, seçmenle seçilen arasındaki bağı kuvvetlendirecek şekilde değiştirilmesini talep eden Hisarcıklıoğlu, "Yöneten demokrasiyi sağlamanın yolu, siyaseti tabana yaymaktır. Siyasetin de görevi, tabanın sesini duymaktır. Kendisine vekillik edecek kişiyi, bizatihi milletin kendi, kendi içinden seçebilmelidir" dedi.

Hisarcıklıoğlu, 1982 Anayasası'nın yapılan çok sayıda değişiklikle, yamalı bohçaya döndüğünü, bu Anayasa'nın miadını doldurduğunu belirterek, yeni bir Anayasa yazmanın zamanının geldiğini, yeni Meclis'in, yeni anayasayı katılımcı bir şekilde hazırlaması gerektiğini söyledi.

Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Yeni anayasamızın temeli, vatandaşına güvenen, ona hizmet için varolan, modern devlet anlayışı olmalıdır" diye konuştu.

Ekonomide istikrar ortamını güçlendirecek bir tedbirler paketi hazırlanmasını ve Türkiye'nin geleceği için bir ufuk çizilmesini istediklerini ifade eden Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Ekonomisini yüzde 7'nin üzerinde büyüten, bütçesi açık vermeyen, enflasyonu ve faiz oranları tek haneli seviyeleri geçmeyen, işsizlik oranı yüzde 5'in altına inmiş, kişi başına geliri 10 bin dolara yükselmiş, bir Türkiye görmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Karşılığı olmadan yapılacak her tür harcamanın, vergi ya da enflasyon yoluyla, halkın cebinden çıktığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, istihdamı artıracak önlemin, eğitim reformundan geçtiğini kaydetti.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de her 40 saniyede bir suç işlendiğine dikkat çeken "Niye işlenmesin ki, yakalansa bile ceza görüyor mu? 100'den fazla sabıka kaydı olanlar, aramızda dolaşmıyor mu? Toplumda en ağır yarayı, suçun cezasız kalması açıyor. Toplumun vicdanı kanıyor. En tehlikelisi de, adalet kavramı zedeleniyor. Polisimizin ve adalet sisteminin elini güçlendirmeliyiz." şeklinde konuştu.

Yeni Türk Ticaret Yasası Kanunu'nun, biran evvel çıkarılması gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, KOBİ'lerin küçük kalmasının ardındaki diğer bir önemli sebebin, kayıtdışılık olduğunu söyledi.

Kıbrıs meselesinin hala çözülemediğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, bunun Türkiye kadar AB'nin de namus borcu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious