TOBB'dan Cumhurbaşkanı Gül'e destek

TOBB'dan Cumhurbaşkanı Gül'e destek.18601
  • Giriş : 08.08.2008 / 15:27:00

Cumhurbaşkanı Gül'ün rektör seçimini yorumlayan TOBB Başkanı, ''Yazılı kurallar ihlal edilmedi ise Cumhurbaşkanı'nı eleştirmek haksızlık'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Polatlı'da gerçekleştirilen TOBB Ankara İli Odalar ve Borsaları 2008 Yılı İkinci Dönem Müşterek toplantısına katılarak başkanlık eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı rektör atamalarına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, Cumhurbaşkanı'nın atamalarda kurallara uygun hareket edip etmediğine bakılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin bir kurallar ülkesi olmasını istediklerine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti.

''Eğer yazılı kurallara uygun hareket ettiyse ki ettiğini biliyoruz, o zaman (bunu niye atamadın, onun yerine şunu atasaydın) diye bir söz söylemek doğru değil. Ama kuralları beğenmeyebilirsiniz. Beğenmiyorsanız kuralları, kuralları eleştirmek lazım. Yazılı olan kurallar da yanlışlıklar olur mu? Olur... Ona bakmak lazım. Öteki taraftan siz (Ahmet'in yerine Mehmet olsaydı) o tamamıyle sana göre doğru, öbürü ona göre doğru. Yetki kimde ise o yetkisini kullanır ve yazılı olan kurallar ihlal edilmediyse, Cumhurbaşkanı'nı eleştirmek haksızlık.''

-AŞIRI DEĞERLİ YTL-

Bir diğer gazetecinin yabancı bir fonun geçtiğimiz günlerde ''YTL'nin değerinin aşırı, kur politikasının hatalı olduğu'' yönünde açıklamalar yaptığını hatırlatması üzerine Hisarcıklıoğlu, ''Benim o fona tavsiyem var; fondaki kaynaklarını derhal dolara yatırsınlar. Hep böyle yapıyorlar zaten, devamlı Türk yatırımcısını kandırıp, kendileri karlı çıkıyorlar'' dedi.

YTL aşırı değerli ise bu yabancı fonların paralarını neden dolara çevirmediğini soran Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti.:

''Kendileri Türk Lirası'na çeviriyorlar, yüzde 22 alıyorlar. (Öteki taraftan da doların fiyatı aşağıda kalıyor) tabii. Türk Lirası niye bu kadar değerli diye baktığımız zaman, sorun yapısal, bunun dünden bugüne, yarın sabaha bir çözümü yok. Bunun tek çözüm yolu, yapısal reformlara bakmak lazım. Bugün Türkiye'de faizlerin yüksek olması sebebiyle Türk Lirası maalesef değerli, döviz de düşük. Faizler niye yüksek derseniz; bu kadar cari açığın yüksek olduğu gelişen piyasalar, ülkeler içinde, en yüksek cari açığı Türkiye veriyor. Bundan dolayı günlük 150 milyon dolar döviz gelmesi lazım ki Türkiye'de sıkıntı olmasın. Eğer bu kadar cari açığınız fazla ise faiz yüksek olur. Faiz de yüksek olursa döviz de düşük kurda olur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*