TOBB'dan kalifiye denizci talebi

TOBB'dan kalifiye denizci talebi.9199
  • Giriş : 29.03.2008 / 10:55:00
  • Güncelleme : 29.03.2008 / 11:16:39

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Deniz Ticaret Odaları Konseyi, Türk denizciliğinin gelişimi için kalifiye deniz adamı yetiştirilmesine destek istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TOBB Deniz Ticaret Odaları Konseyi'nin; TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Konsey Üyelerinin katılımıyla dün TOBB Merkezinde gerçekleştirilen toplantısında görüşülen konular, sektörün sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin bugün bir bildiri yayımlandı. Bildiride, Türk Denizciliğinin gelişimi için kaptan ve mühendis yetiştiren, zabitan eğitimi veren üniversitelere kurslarla, kalifiye deniz adamı yetiştirilmesine destek verilmesi ve Anadolu Denizcilik Meslek Liselerinin sayı ve kalitelerinin artırılması istendi. Bu uygulamalar yapılırken sadece Türkiye'nin ihtiyaçlarına yönelik değil, Türk Gemi Adamlarının dünya denizcilik piyasasında yer almasına yönelik planlamalar yapılması gereğine işaret edildi.

-"TÜRKİYE KIYILARI MASTER PLANI GEREKLİ"

Piri Reis Üniversitesinin kurulmasından duyulan memnuniyetin ifade edildiği bildiride, ülke kıyılarının yanlış ve gelişi güzel kullanımını önlemek amacıyla, bir "Türkiye Kıyıları Master Planı" hazırlanması istendi. Dünya gemi inşa pastasından daha fazla pay alınabilmesi için son yıllarda hızla gelişen tersane yatırımlarının sürdürülebilir rekabet gücünü koruması için mevzuat düzenlemelerinin tamamlanması, tersane irtifak hakkı mevzuatının yeniden düzenlenmesi gerektiği anlatıldı.

-"TÜRK BAYRAKLI GEMİLER TEŞVİK EDİLMELİ"

Dış ticaret taşımacılığında Türk deniz ticaret filosunun çeşitli nedenlerle son on yıldır gelişme gösteremediği, hala ithal yüklerin 27'sini taşıdığı, koster filosunun yaşlandığı ve yok olma noktasına geldiği kaydedildi. Bunun için kamu ve özel yüklerin taşınmasında uzun vadeli kontratların bir model olarak devam etmesinin sağlanması, dış ticarette Türk bayraklı gemilerin kullanımının teşvik edilmesi istendi. Taşıma modlarının dengeye getirilebilmesi için Türkiye'de yüzde 3 paya sahip olan deniz yolu taşımacılığının Avrupa'da olduğu gibi yüzde 40'lar düzeyine getirilebilmesine yönelik olarak yük ve yolcu taşımacılığının deniz yoluna kaydırılması için, kabotaj taşımalarında kullanılan yakıtın ÖTV'sinin sıfırlanmasının yerinde olduğu, buna benzer mevzuat düzenlemelerinin ivedilikle yapılması gerektiği anlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious