TOBB'dan leasing'deki KDV artışına eleştiri

TOBB'dan leasing'deki KDV artışına eleştiri.13159
  • Giriş : 07.01.2008 / 19:30:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, leasing'e konu olan malların KDV'sinin yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılmasının büyüme ve yatırımları olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KDV artışının leasing sektörü yanında sanayiyi de olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, finansal kiralama sektöründe KDV oranlarının bir gecede yüzde 1'den yüzde 18'e yükseltilmesinin özel sektör yatırımlarına darbe vuracağını kaydetti.

Bu açıdan bakıldığında söz konusu kararın, büyüme ve yatırım beklentilerini olumsuz yönde etkileyeceğine ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Son dönemde belirginleşen büyüme hızındaki yavaşlama ve sanayi sektöründe artan ithalat bağımlılığı karşısında, şirketler kesiminin büyümesine ve özel sektör yatırımlarının artmasına yönelik önlemlerin alınmasına duyulan ihtiyaç daha da artmıştır. Bu çerçevede yapılması gerekenlerden biri de reel sektörün finansmana erişim imkanlarının artırılmasıdır. Oysa alınan karar, bunun tam aksi yönde bir etkiye yol açacaktır" dedi.

"Artık sürpriz istemiyoruz"

Kararın eleştirilmesi gereken asıl yönünün ise alınma şekli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, pek çok sektörü doğrudan etkileyecek bu denli önemli bir kararın, ilgili (kamu ve özel) kurumlara haber dahi verilmeden alındığını kaydetti.

Kamuda alınan kararların yerinde olması kadar şeffaf, öngörülür ve sürprizlerden uzak olması gerektiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Gece yatarken, sabaha nasıl bir sürprizle uyanacağımız konusunda endişeler taşımayalım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious