TOBB'dan ABD'ye sitem

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Hisarcıklıoğlu; "Eğer ABD gerçek dostsa,ihracatta Türkiye'nin önünü açmalıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile 56 yılı bulmuş bir dostluğu olduğuna dikkat çekerek "Eğer bu dostluk gerçekse ABD ihracatta Türkiye'nin önünü açmalıdır" dedi.
Hisarcıklıoğlu, Türkiye-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla TOBB ve ABD Ticaret Odası işbirliğinde 'Türkiye-ABD iş ortaklığının güçlendirilmesi' kapsamında başlatılan projenin ikinci ayağı olan Kayseri'deki toplantıya katıldı. Burada yaptığı konuşmasında, Türkiye ile ABD'nin gerek askeri, gerekse siyasi açıdan 1950'de başlayan ve 56 yılı bulmuş bir dostluk süreci yaşandığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Ama maalesef bu dostluk hep iki bacaklı olmuş üçüncü bacağı olmamış. Üçüncü bacağı da ekonomidir. ABD'nin yıllık 1.7 trilyon dolar dünyadan ithalatı var. Eğer dostluk gerçekse bunu ticaret bacağında da gösteriyor olmaları lazım. Çünkü 1.7 trilyon dolarlık ithalatın içindeki Türkiye'nin payı binde üç. Bu gerçek potansiyelimiz değil. İhracatımızın yüzde 60'ını AB ülkelerine yapıyoruz. Eğer gerçek bir dostluk varsa bu çerçevede bu dostluğun somut göstergesi olarak ABD'nin Türkiye'nin ihracatta önünü açması gerekmektedir" dedi.

TOBB olarak 5 yıldır bunu iddia ettiklerine değinen Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede ABD Ticaret Odası ile ortak projeler geliştirdiklerini söyledi. Türk kobilerinin esas olarak ABD'ye nasıl ihracat yapacağı, ihracat yapabilme imkanının ne olduğu, hangi sektörlerde ihracat yapabilecekleri gibi sorulara cevap bulabilmek için bu toplantıları gerçekleştirdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Küçük ve orta ölçekli firmaların daha fazla mal üretip satması, bunun paralelinde de daha fazla istihdama sebebiyet verecektir. Türkiye'nin ABD'ye daha fazla mal ihracat edebilmesi için bu pazarı biliyor olması lazım. Bu çerçevede Amerika pazarına giriş noktasında yol göstermek için bizimle beraber toplantılara katılıyorlar" açıklamasında bulundu.

ABD ekonomisinin 13 trilyon dolara ulaşan büyüklüğü ile dünyadaki toplam üretimin dörtte birini gerçekleştirdiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bu miktarın Çin ve Japonya'nın üretimlerinden daha fazla olduğunu bildirdi. ABD'nin aynı zamanda 1.7 trilyon dolarlık ithalatıyla da dünyanın en büyük ithalatçısı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin ABD ithalatı içindeki oranının binde üç gibi çok küçük rakamlar olduğunu itiraf etti.

Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 2005 yılı itibariyle sadece 10.5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, diğer taraftan, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile toplam ticaret hacminin 2005 yılında 87 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Türkiye'nin dış ticaret hacminin 2000-2005 yılları arasında yüzde 129 oranında büyüdüğünü ifade eden Hisarcıklıoğlu, buna karşın ABD ile ticaret hacmindeki artışın yüzde 43 düzeyinde olduğunu vurguladı.

Bu projenin temel amacının, ticaret hacmini daha üst düzeylere taşımak olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, firmaların ABD piyasasıyla ilgili olarak bilgi ihtiyacı alanlar ve pazara girişte karşılaşılan sorunların belirlenip 'ABD pazarına giriş' rehberinin hazırlanacağını açıkladı.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde bugüne kadar hep devletler arası temasların ön plana çıktığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha güçlü temellerde gelişmesi için toplumlar arası temasların da geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, İsrail'in askerlerini kaçırdığı gerekçesiyle Filistin'e yaptığı saldırıları da kınadıklarını belirtti. Hisarcıklıoğlu, "İşin siyasi noktasına baktığımızda ise Ortadoğu'da çok üzücü hadiseler seyretmektedir. Asker kaçırılması ile ortaya çıkan hadise bütün toplumun tamamını rahatsız edecek. Gerek evlerinden gerekse canlarından edecek noktaya gelmiş. Biz Türkiye olarak bunu tasvip edemeyiz. Bunu dünyada kabul etmiyor. Bu çerçevede bütün dünya ülkelerinin girişimi durdurmak için yoğun çaba sarf etmektedir. Eğer İsrail'in bir askeri kaçırılmışsa o grubun bulunup onların cezalandırılması gerekir. Bütün toplumun tamamını cezalandıracak bir harekatı bizim Türkiye olarak kabul etmemiz mümkün değil. İşadamları olarak kabul etmemiz mümkün değildir" şeklinde konuştu.

ABD Ticaret Odası İcra Kurulu Başkanı John W. Bachmann da, Türkiye'nin çok zor şartlardan geçmesine rağmen akıllı yöntemlerle ekonomik istikrarı sağladığını söyledi. Türkiye'nin AB'ye girmesini sonuna kadar desteklerinin altını çizen Bachmann, son yıllarda ABD'nin en iyi dostu ve müttefikinin Türkiye olduğunu söyledi.

Öte yandan, toplantının yapılacağı Sanayi Odası binası önüne gelen Filistin Halkıyla Dayanışma Komitesi üyeleri, Amerikalıların gelişini protesto etti. Ellerindeki 'Unutmadık' ve 'Şeytan çuvala girecek' yazıları bulunan çuvallarla Kayseri Sanayi Odası önünde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası İcra Kurulu Başkanı John W. Bachmann ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy McEldowney'i bekleyen grup basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından çuvalları Amerikalı yetkililere iletmesi için Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak'a vermek isteyen grup üyeleri ile Sanayi Odası güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Mustafa Boydak'ın araya girmesiyle olaylar büyümeden yatıştı. Boydak, yapılan tepkinin doğru olmadığını belirterek, "Bizim gündemimiz siyaset değil ekonomidir. Amerika uzun yıllardır stratejik partnerimizdir" diyerek tepkisini dile getirdi. Boydak, 'Çuvalı Amerikalılara iletecek misiniz' sorusuna ise 'Ben bir şey almadım ki ileteyim' diyerek karşılık verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious