Tofaş hedefini Linea ile tutturdu

  • Giriş : 24.11.2007 / 14:43:00

Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOFAŞ) CEO'su Ali Pandır, “sınıfının en uzun otomobili olma özelliğiyle öne çıkan Linea'nın sevilmesinin de etkisiyle pazar paylarını, rekabet ortamı ve talep azlığına rağmen yüzde 2 artırdıklarını” bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pandır, Hatay'ın Payas ilçesinde FİAT bayisinin açılışı nedeniyle düzenlenen törende, Türkiye'nin nüfusu ve milli gelirine oranla kişi başına düşen araç sayısının benzer ülkelere oranla çok düşük olduğunu söyledi.

Bu yılın sektör açısından zorlu geçtiğini vurgulayan Pandır, “Çünkü geçen yıl Mayıs ayındaki devalüasyondan sonra artan faizler piyasayı etkiledi. Bizim umudumuz tahminimiz, Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra piyasanın genişlemesiydi. Sonra seçim 2 ay ertelenince bizim de beklentilerimiz ötelendi. Ağustos ayı tatildi zaten, ardından Ramazan geldi. Şimdi piyasa yeni yeni canlanıyor” dedi.

Pandır, otomotiv sektörünün, geçen yıla oranla bir miktar daha düşük oranda kapanacağını tahmin ettiğini vurgulayarak, “Merkez Bankası faizleri düşürürse, tüketici kredisi faizlerinde de düşüş bekliyoruz. Bu düşüş, otomotiv piyasasına olumlu yansır” diye konuştu.

“FİAT LİENA'NIN KATKISI”

Ali Pandır, ÖTV ile yüksek faizin, otomobil satışlarının artmasını önlediğini, rekabetin yoğun, talebin az olduğunu ifade ederek, “Her şeye rağmen sınıfının en uzun otomobili olma özelliği ile öne çıkan FİAT Linea'nın sevilmesinin de etkisiyle pazar payımızı yüzde 2 artırdık. Pazar payımız yüzde 11,5'den yüzde 13,5'e yükseldi.

Başta Liena olmak üzere art arta piyasaya sunduğumuz yeni araçlarımızla bugüne kadar hiç FİAT kullanmayanları bile kendimize çekmeyi başardık” dedi.

Pandır, son dönemlerde sıkça konuşulan İran, Çin ve Hindistan otomobillerinin de kendilerini pek fazla etkilemeyeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:
“Bu ülkelerden gelen otomobiller söylenildiği gibi ucuz değil. Bizim birçok otomobilimiz bu araçlardan daha ucuz. Tüketicilerin 3. dünya ülkelerinden gelen adı duyulmamış bu otomobilleri çok kısa sürede kabulleneceklerini sanmıyorum. Tüketiciler, bu araçlara güven de duymuyor.
Elektronik alanında kolay girişler oluyor ama otomobil gibi canınızı emanet ettiğiniz bir şey, güvenlik açısından çok önemli. Teknolojik üstünlük isteyen bu araçlarda güven sağlamak doğrusu zaman alır, o kadar kolay değil. Onların, kısa zamanda çok büyük rakamlara ulaşarak bizim gibi yerleşik markalar için bir tehdit oluşturacağını sanmıyorum. Tüketiciler de bu araçlara güven duymuyor.”

Pandır, ne kendilerinin ne de başka firmaların, yeni otomobil fabrikaları kurmak için iç piyasa açsından özendiricilik olmadığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious