Tohum fiyatları altını solladı

Tohum fiyatları altını solladı .12724
  • Giriş : 22.02.2008 / 10:17:00

Türk halkının en önemli yatırım aracı olan ve yastık altında sakladığı altın fiyatları hibrit sebze tohum fiyatlarına yetişemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Serbest piyasada 1 gram altın 35,50 YTL'den işlem görürken, hibrit çeri domates tohumunun gramı 117 YTL'den satılıyor.

Altın fiyatları, dünyadaki ekonomik gelişmelere göre zaman zaman düşüp, zaman zaman da yükselirken, Türkiye'nin tarımsal ihracatında çok büyük öneme sahip sebze üretiminde ise hibrit tohum fiyatları altın fiyatlarını 3'e katladı. Hibrit tohumda yüzde 95 oranında dışa bağımlı olan Türkiye'de örtü altı tarımın merkezi Antalya'da ise yerli ve yabancı tohum üretici firma sayısı da son yıllarda artmaya başladı. Ancak tohum üretimindeki araştırma ve geliştirme maliyetlerinin yüksek olması üreticiye de yansıyor.

Geçen yılın son aylarında tohumlukta yerli üreticiyi korumak amacıyla tohumluk, fide ve tohum bakterisi ithalatında gümrük vergisi muafiyetinin kaldırılması üzerine hibrit tohum fiyatları yüzde 30 oranında arttı. Ancak, daha sonra yeniden gümrük muafiyeti uygulamasına geçildi. Ancak tohum firmaları, yeniden gümrük muafiyeti getirilmesine rağmen fiyatlara yansıttıkları yüzde 30 zammı geri almadılar.

Tohum satışı yapan firmalardan alınan bilgiye göre, hibrit tohumlar 3, 5 ve 10 gramlık paketlerde satılıyor. Piyasada, içinde bin adet 3 gramlık hibrit çeri domatesi tohumu bulunan paket 350 YTL, hibrit biber tohumu 300 YTL, bin adetlik 5 gram ağırlığındaki hibrit patlıcan tohumu 135 YTL, 3 gramlık (bin adet) oturak domatesi tohumu 50-80 YTL, sırık domatesi 10 gram (3 bin adet) 200 YTL, salatalık (sırık) 25 gramlık 500 adet 70-100 YTL, seralık hibrit patlıcan tohumunun bin adetlik paketi de 120 YTL'den satılıyor.

Buna göre, hibrit çeri domatesi tohumunun 1 gramı 117 YTL'ye gelirken bir kilogramı da 117 bin YTL'den satılmış oluyor. Buna karşılık bir gram altın 35,50 YTL'den işlem görüyor.

Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Orhan Tolunay da altının onsunun 945 dolar, 22 ayar altın bileziğin fiyatının da 35.50 YTL olduğunu söyledi. Tolunay, altın fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında arttığını bildirdi.

Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu da, hibrit sebze tohumluk fiyatlarının yüzde 30 zam yapıldığını kaydetti.

Hibrit tohum satan firma temsilcileri, fide üretici firma sayısının artması nedeniyle çiftçilerin tohum almaktan vazgeçip fide üretici firmalara yöneldiği bildirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious