Tokatlanan Kürkçügil davacı değil

Tokatlanan Kürkçügil davacı değil.17886
  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

1 Mayıs'ta polisin jop ve biber gazından sadece göstericiler değil, tesadüfen Taksim'den geçen yaşlılar, gençler, öğrenciler ve turistler de etkilendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CNN TÜRK kameraları yemek yediği kebapçıyı basan polisin Tokat attığı bir kişiyi görüntülemişti. Tokat mağduru Masis Kürkçügil, yargıya başvurmayı düşünmüyor.

İstanbul Valisi Muammer Güler ise, olayla ilgili idari soruşturma açtırdığını açıkladı.

Taksim'de DİSK'in anma törenine katılan Masis Kürkçügil, Mis sokaktaki bir kebapçıda eşiyle öğle yemeği yerken polisler geldi.

Önlerine kattıkları gençlerden bazılarının kebapçıya saklanmasıyla polisler de içeri girdi.

Hırsını alamayan bir polis ise, babası yaşındaki Kürkçügil'e Tokat atarken CNN TÜRK kameramanı Bülent Usta'ya yakalandı.

CNN TÜRK, Kürkçügil ile aynı yerde buluştu. Yıllardır sol siyasette görev alan Kürkçügil, olayı "Ucuz atlattık" diye yorumladı.

Masis Kürkçügil, Tokat sonrasında arkadaşlarının arkasına saklanıp gözden kaybolan polisin yerine amirinin özür dilediğine vurgu yaptı. Gözlüğü kırılan Kürkçügil'e göre, kendisine Tokat atan polis şiddet mağduru olabilir.

Masis Kürkçügil'in maruz kaldığı şiddeti CNN TÜRK'te '360 Derece' programında değerlendiren İstanbul Valisi Muammer Güler, idari soruşturma başlattıklarını belirtti.

Olağanüstü önlemlere suç duyurusu

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat da, İstanbul'da 1 Mayıs'ta alınan güvenlik önlemleri gerekçesiyle, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, şehir dışından İstanbul'a gelmek isteyenlerin otobüslerinin durdurularak alıkonulduğu ve yolculara zor kullanıldığı öne sürüldü.

İstanbul iç hat vapurlarının çalıştırılmadığı, iki geminin deniz ortasında bekletildiği ve trafiğin felç edildiği iddialarının yer aldığı dilekçede, "Tüm İstanbul sıkıyönetim altına alınmıştır" denildi.

Çok sayıda kişinin haksız şekilde gözaltına alındığı savunulan dilekçede, uygulamalar sonucunda, kişilerin ifade ve seyahat özgürlüğünün engellendiği ve haksız fiziksel saldırılara uğradıkları ileri sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious