Tokatlı Tarkan'dan kene şarkısı

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Tokat'ın Tarkanı şimdi de kene şarkısıyla gündemde kendine yer bakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuş gribi hastalığına beste yapan Öğmen, şimdi de Türkiye'nin gündeminde olan keneler için beste yaptı. Öğmen, insanlar korkmasın gülsün diye "Karışık Kuruşuk Keneler" şeklinde parça yaptığını söyledi.
Bir zamanlar tarım alanlarına ciddi zararlar veren çekirgelere de parça yapıldığını hatırlatan Öğmen, "Amacımız insanları korkulardan uzaklaştırmak, güldürmek, eğlendirmek. Bu tür hastalıklardan insanlar kıra-bayıra, pikniğe gidemez hale geldi. Tokat'ta nüfusun çoğunluğu köylerde yaşıyor. Bu keneler koyunlar, keçiler, inekler vb. hayvanlar da var. İnsanlar bunlarla iç içe yaşıyor. Bunları insanlardan uzaklaştırmamız mümkün değil. Ancak biyolojik mücadele yapılır, bunları tüketen kuşlar doğada çoğaltılırsa; keneler ortadan kalkar diye düşünüyorum. İnsanlarımızın bu konuda eğitimli olması lazım. Amacımız insanların korkusunu gidermek. Bilinçli insana hiçbir şeyden zarar gelmez" dedi.

Bu arada topladığı kenelerle basın mensuplarına poz veren Öğmen'i, gençler ve çocuklar şaşkınlıkla izledi. Basın mensuplarına parçasını müzik eşliğinde seslendiren Öğmen, kenelerden korkmayın mesajı verdi.

Hasan Öğmen'in keneler için yazdığı şarkının sözleri şöyle: "Tokat-Sivas arası/ Gider kene hastası/ Kene kapmış güzeli/ Çok küçüktür yarası/ Karışık kuruşuk keneler/ İnsanlara gelirler/ Kırışık bürüşük keneler/ Kan emer sevinirler/ Amasya'nın bar dağı/ Tokat'ın var Hac dağı/ Kene mekan tanımaz/ Geziyor bahçe bağı/ Ha Tokatlı-Yozgat'lı/ Güzeller endamlı/ Kene olsam koynunda/ Kanın emsem çok tatlı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious